Elmentek otthonról.
Októberben megjelent Schmidt Mária “Látlelet az orosz-ukrán háborúról” című könyve, amely apropóból a professzor asszony a Spirit FM Harcosok klubjában beszélt a könyvéről, és az orosz-ukrán háborúról.
“Minden oldalról átjáróházzá vált Európa szíve. (…) Jönnek be az amerikaiak, övék a védőernyő Európa fölött, minden az ő kezükben van,
úgy tűnik, hogy Európa, mint önálló entitás a megszűnés küszöbére ért”
— fejtette ki többek között a Terror Háza Múzeum főigazgatója.
Schmidt reméli, hogy közel állunk egy megállapodáshoz és egy fegyverszünethez, ami szerinte csak egy amerikai-orosz megállapodás lehet.
Schmidt úgy látja, az Amerikai Egyesült Államok volt abban a helyzetben ’90 után, hogy meghatározó szerepet mutasson fel és aktívan formálja a bipoláris világ összeroppanása utáni világpolitikát.
“Az a tény, hogy Oroszország nem tudta tárgyalóasztalhoz kényszeríteni az Amerikai Egyesült Államokat, az önmagában egy kudarc”
— mondta.
Schmidt kifejtette: van az oroszokban egy paranoiás félelem, hogy körbe lesznek kerítve, van bennük egy rettenetes megbántottság érzés, miután 45 évig egyenrangúnak tételezték magukat, és közösen uralkodtak a világon, most már figyelembe sem veszik őket.
Schmidt Mária vélekedése szerint, ha nem lenne pattanásig feszült az ukrán helyzet, nem biztos, hogy Finnország NATO-csatlakozását könnyen annyiban hagyták volna az oroszok.
“Mindent az erőpozíciók döntenek el, az a nagy kérdés, hogy lesz-e annyi bölcsesség az amerikaiakban és az oroszokban, hogy olyan megállapodást tudjanak kimunkálni, amivel minden fél valamilyen formában tud élni”
— mondta.
A teljes beszélgetést alább hallgatható meg: