A miniszter kifejtette a munkaalapú társadalommal kapcsolatos nézeteit.
„Egyre többen akarnak dolgozni Magyarországon”
– jelentette ki Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szombaton a Tranzit Választások éve – változások éve elnevezésű tavaszi konferenciáján tartott előadásában, amelyben a magyarországi munkaerőpiacon zajló folyamatokat elemezte.
A miniszter elárulta, mi a kormány célja
A Nemzetgazdasági Minisztérium MTI-hez szombaton eljuttatott közleménye szerint a rendezvényen Nagy miniszter kiemelte: „a gazdasági növekedés” újraindítása, majd további emelése érdekében szerinte
„a munkaerőpiaci aktivitás további bővítése szükséges” (!).
„A kormány célja, hogy az EU-s fejlettség 90 százalékának eléréséhez 85 százalékra emelje a foglalkoztatottság szintjét a 20-64 évesek körében”
– rögzítette Nagy.
Nagy Márton történelmi mélypontról hadovált
A legfrissebb munkaerőpiaci adatok szerint Magyarországon kis mértékben nőtt a munkanélküliségi ráta, miközben továbbra is 4,7 millióan dolgoznak,
a regisztrált álláskeresők száma pedig történelmi mélyponton van
– közölte a miniszter.
Nagyon boldog, amiért „mobilizálódik a hazai munkaerőpiaci tartalék”
Nagy Márton azt mondta, hogy a munkanélküliség emelkedése egyrészt szerinte átmeneti, másrészt azt jelzi, hogy „egyre több, korábban inaktív lép be a munkaerőpiacra” – fogalmazott.
Úgy tartja, ez a gazdaság számára „kifejezetten előnyös”, a kormány céljaival összhangban – mondta –
„mobilizálódik a hazai munkaerőpiaci tartalék, teret nyitva a foglalkoztatottság további növekedése előtt”.
Azt is mondta: az inaktív népesség szinte minden korcsoportban csökkent, de az inaktív státuszból a munkaerőpiacra lépés leginkább a 15 és 34 év közötti, főként alacsonyabb végzettségű fiatalok és az 55 és 64 év közötti, nyugdíj előtt álló szakképzettek körében tapasztalható.
Az inaktívak közül a legtöbben Budapestről és vonzáskörzetéből, valamint Kelet-Magyarországról szeretnének a munkaerőpiacra lépni és jellemzően a nagy ipari parkok vonzáskörzetében találnak munkára, mivel ezeken a területeken emelkedik leginkább a foglalkoztatás.
Kijelentette: a munkaalapú társadalom alappillérei megszilárdultak
Nagy Márton jelezte, a magyar munkaerőpiacon folyamatban van egy belső, ágazati átrendeződés: 2023 eleje óta legnagyobb mértékben – 49 ezerrel – a közigazgatásban csökkent a foglalkoztatottak száma, ezzel egyidejűleg a legjelentősebb növekedés a feldolgozóiparban volt tapasztalható.
A miniszter „további pozitív folyamatnak” értékelte, hogy trendszerűen csökken a közfoglalkoztatottak száma, akik szintén az elsődleges munkaerőpiacon tudnak elhelyezkedni.
„Magyarország munkaalapú és nem segélyalapú, hazánkban van az egyik legalacsonyabb munkanélküliség és legmagasabb foglalkoztatottság,
így a munkaalapú társadalom alappillérei megszilárdultak és tovább erősödnek”
– magyarázta el a dolgokat a miniszter.
A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz keretei között a kormány 2030-ig több mint 460 milliárd forint uniós forrás bevonásával (!) „segíti”
- a foglalkoztatás és az aktivitás további növelését,
- a munkaerő-tartalékok mozgósítását,
- a munkában állók képzését,
- valamint „a munkakörülmények javítását”
– áll Nagy Mártonék munkaerőpiaci aktivitást serkentő közleményben.