Roberta Metsola a közelgő EP-választásokról és Irán hétvégi támadásáról is szót ejtett.
Szembe kell nézni azzal a lehetőséggel, hogy Oroszországnak a közelgő júniusi európai választások előtt dezinformációs (a választók befolyásolását célzó, hamis – a szerk.) eszközökön keresztül a Kreml-barát érzelmek erősítésére tett kísérletei már nem csupán fenyegetést jelentenek – jelentette ki Roberta Metsola szerdán, a brüsszeli uniós csúcsra érkezve.
„Az Európai Parlament készen áll arra, hogy minden lehetséges módon támogassa az uniós tagállamokat a demokratikus döntéshozatali folyamatainkba való rosszindulatú beavatkozás visszaszorításában és kezelésében”
– fogalmazott az uniós törvényhozó testület elnöke.
Felhívta a figyelmet, hogy Ukrajna támogatásával kapcsolatban a tagállamok meginoghatnak.
„Fel kell gyorsítanunk és fokoznunk kell a szükséges felszerelések szállítását, beleértve a légvédelmet is”
– jegyezte meg.
A gazdaságról
A gazdasági kérdésekről szólva az EP-elnök kiemelte, hogy az egységes piac az alapja az EU növekedésének, a
„konvergencia erőteljes motorja és az unió legértékesebb eszköze”.
Mint mondta, az egységes piac fejlődő projekt, amely szervesen kapcsolódik a közösség stratégiai prioritásaihoz.
„Úgy vélem, hogy gazdasági térségünk még mindig magában hordozza a lehetőséget, hogy még szélesebb körű előnyöket biztosítson népünk számára.
Itt az ideje, hogy megújítsuk az iránta való elkötelezettséget. Ez az egységes piac elmélyítését jelenti”
– hangsúlyozta.
Hozzátette, hogy több erőfeszítésre van szükség a versenyfeltételek kiegyenlítése érdekében, és ugyanilyen szintű elkötelezettségre van szükség az energia és a zöld átmenet terén is.
Metsola szerint Ukrajna, Moldova, Georgia és a Nyugat-Balkán uniós csatlakozásának továbbra is kiemelt helyen kell szerepelnie stratégiai és politikai napirenden.
Irán támadásáról
Iránnal kapcsolatban kijelentette, hogy hétvégi támadása Izrael ellen további feszültségeket gerjeszthet a térségben.
Az EU továbbra is azon fog dolgozni, hogy hogy a feszültség csökkenjen, és elkerüljük az újabb vérontást – szögezte le.
Hozzáfűzte, hogy az
„aggasztó fejleményekkel
indokolják az újabb szankciók bevezetését
Teherán ellen drón- és rakétaprogramjai miatt”.
A gázai helyzettel összefüggésben Metsola az Európai Parlament nevében tűzszünetet szorgalmazott, továbbá az izraeli túszok azonnali szabadon bocsátására szólított fel.
„A Hamász nem működhet tovább büntetlenül.
Így juttathatunk több segélyt Gázába, menthetünk meg ártatlan életeket, és így mozdíthatjuk elő a kétállami megoldást, amely valódi perspektívát ad a palesztinoknak és biztonságot Izraelnek”
– húzta alá a uniós parlament elnöke.
Orbán Viktorék hivatalával gondok adódtak
A szuverenitás védelméről szóló törvény és a széles hatáskörökkel bíró Szuverenitásvédelmi Hivatal felállítása sérti a szabad és tisztességes választások elvét – rögzítették a Népszava birtokába került ötpárti határozattervezetben, amelyről a jövő héten fog szavazni az Európai Parlament plenáris ülése.
Az információk szerint hasonló megállapításokat fogalmaztak meg az Európai Bizottság felszólító levelében is, amellyel február 7-én – a fenti „jogszabály” okán – elindították a kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen.
Arról, hogy pontosan mi a probléma Orbánék törvényével, hivatalával, és hogy milyen következmények elé néz a magyar kormány >>ITT<< olvashatsz részletesen.