Az Egyesült Államok nagykövete figyelmeztetett: Magyarország kockára teszi saját és szövetségesei biztonságát. David Pressman Hszi Csin-ping és Orbán Viktor közös parádézása után szólalt meg az üggyel kapcsolatban.
David Pressman kemény kritikákat fogalmazott meg az Orbán-kormány aggasztó akciója után
David Pressman amerikai nagykövet a magyar kormányzat Kínával való – egyre élénkülő – kapcsolatát bírálta csütörtökön egy háttérbeszélgetésen. A nagykövet Hszi Csin-ping kommunista pártfőtitkár háromnapos budapesti látogatásának alkalmából beszélt erről a témáról.
„Senki sem mondja, hogy Magyarország ne üzleteljen Kínával. Mi is üzletelünk Kínával. De az a mód, ahogyan a magyar kormány ápolja a kapcsolatát Kínával, azt mutatja, hogy
Magyarország kevéssé törődik saját, illetve szövetségesei biztonságával.
Ezt bizonyítja, hogy Magyarország beépíti a problémás kínai technológiát a kritikus infrastruktúrájába”
– idézte a David Pressman által elmondottakat a 444.hu.
Orbán Viktor és kínai kollégája titkolóztak a sajtótájékoztatón
Megírtuk, hogy Orbán Viktor és Hszi Csin-ping csütörtökön megtartották közös sajtótájékoztatójukat Budapesten. A hivatalos csatornákon eredetileg 17:45-re meghirdetett sajtótájékoztató több mint egyórás csúszással kezdődött. A felek ezen a tájékoztatón nem tettek érdemi bejelentést.
Szijjártó Péter tett bejelentést a nukleáris együttműködésről is
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter közléséből lehetett megtudni, hogy mintegy 18 újabb megállapodást kötött a kommunista Kínával az Orbán-rezsim. Többek között határoztak a V0 vasútvonal és a ferihegyi gyorsvasút közös előkészítéséről, valamint
egy nukleáris együttműködés elindításáról is döntöttek.
Jelen állás szerint kínaiak, kínai hitelből építenék a MÁV hálózatától elkülönülő, magasvasútként működő vasútvonalat, amely a ferihegyi repteret és a belvárost kapcsolná majd össze egymással. A nyilvánosságra került tervek szerint a gyorsvasút a budapesti repülőtérről közlekedne a Nyugati pályaudvarra, illetve a Rákosrendezőn tervezett mini-Dubaj városnegyedbe.
A napokban rengeteg kritika érte az elképzelést. Többek jelezték, teljes tévedés lenne a kínaiakkal megépíttetni a tömegközlekedési rendszertől leválasztott vasútvonalat a Ferihegyre.