Akadályok nélkül zajlik a gödi Samsung-gyár bővítése, holott a gyár környezethasználati engedélyét felfüggesztették.
Hiába áll per alatt a gödi Samsung-gyár környezethasználati engedélye, ők erre fittyet hányva építhetik a harmadik akkumulátorgyárat – tudta meg az Átlátszó.
Már az a trükközés is beszédes, hogy bár a harmadik akkumulátorgyár épül Gödön, ezt a kormány csak a második gyár bővítéseként kezeli. A gödi Samsung-gyár és az egész város légszennyezettségi adataiból kiderült, hogy a város levegőjét jelentősen terhelik olyan anyagok, amelyeket a gyárban használnak.
Egy magzatkárosító anyagból pedig 88 tonnányi került a környezetbe.
Per folyik ellenük, mégis tovább bővülnek
Beszámoltunk arról, hogy a gödi Samsung-gyár tíz évre szóló, tavaly decemberben kiadott környezethasználati engedélyét a Göd-ÉRT Egyesület bírósági keresettel támadta meg. A civil szervezet a per idejére az azonnali jogvédelem elrendelését és a Samsung-gyár környezethasználatának megtiltását kérte a bíróságtól.
A Budapest Környéki Törvényszék megalapozottnak ítélte a civilek kérelmét. A per lezárultáig elrendelte a keresetlevél benyújtásának halasztó hatályát.
Jelenleg hatályos engedély nélkül működik a zajszennyező üzem,
a civilek emiatt a tevékenység felfüggesztését kérik a hatóságtól és a Samsung SDI-tól.
Mégis elindult a harmadik második gyár építése bővítése
A gyár kapacitását összesen 20 százalékkal bővítik. Az így előállított 155 ezer tonna akkucella előállításához pedig
a magzatkárosító anyag mennyiségét 22 ezer tonnára növelik.
Bár a gyárnak továbbra sincs környezethasználati engedélye,
„július 2-án kiadták az építési engedélyt az új épületek megépítésére, majd július 29-én újabb építési engedélyezési eljárás megindulásáról jelent meg hirdetmény a kormányhivatal honlapján”
– írta a portál.
A polgármester hallgat, a kormány pénzt is tol bele
Kammerer Zoltán polgármester korábban azt mondta:
„hangsúlyozni kívánjuk, hogy ameddig Göd Város Önkormányzata nem rendelkezik akkreditált mérésekkel, elutasítunk mindennemű bővítést”
Most pedig hallgat, pedig sem a mérések nem teljesültek, sem környezethasználati engedéllyel nem rendelkezik a gyár, mégis bővülhet – írta a lap. A kormány pedig – a multik érdekét kiszolgálva a helyi lakosokkal szemben – 14 milliárdos állami támogatással tolta meg a harmadik gyár építését – tudta meg a 24.hu.
Évek óta szennyezi emberre veszélyes anyagokkal a környéket
Megírtuk, hogy a dolgozók évekig rákkeltő anyagoknak voltak kitéve. A levegőbe 88 tonna magzatkárosító oldószer került, a jelentős mennyiségű szén-dioxid mellett.
A gödi Samsung-gyár és az egész város légszennyezettségi adataiból kiderült, hogy a város levegőjét jelentősen terhelik olyan anyagok, amelyeket a gyárban használnak.
Az N-metil-2-pirrolidon (NMP) nevű szerves oldószerből 2019 és 2022 között összesen 88 tonnányi került a levegőbe. Ennek jelentős része 2021-ben, akkor 81 tonnát mértek. Ennek az anyagnak a belélegzése leginkább a terhes nőkre és a magzatokra jelent veszélyt,
a tartós kitettség vetélést vagy a magzat rendellenes fejlődését okozhatja.
A szén-dioxiddal sem jobb a helyzet: 2018 óta a hétszeresére növekedett a gödi levegőben mért mennyiség.
Rákkeltő anyagoknak kitéve dolgoztak
Az is kiderült, hogy tavaly júniusban a nikkel mennyisége a gyárban a megengedettnél 250-szer nagyobb volt. 2021-ben és 2022-ben összesen 133, 2023-ban pedig 44 emberről állapították meg a Samsungnál, hogy fokozottan ki vannak téve a rákkeltő anyagoknak.
A nikkel egy másik településen is komoly gondot okozott. Beszámoltunk arról, hogy a szigetszentmiklósi akkumulátorfeldolgozóban a megengedett határérték 2000-szeresét mérték.
Mindent összevetve: úgy tűnik, hogy Orbánék kedvenc beruházásai mind az emberre, mind a környezetre komoly veszélyt jelentenek.