Takács Péter a hazai egészségügy helyzetéről nyilatkozott a minap.
A minap Takács Péter egészségügyi államtitkár volt az ATV Egyenes beszéd című műsorának vendége.
Pintér Sándor embere pár napja az Országos Onkológiai Intézetbe látogatott, mert arra volt kíváncsi, hogy jól működnek-e a klímaberendezések. Mellesleg ez az ország egyik „legjobban felszerelt” intézménye, ahol minden kórterem klimatizált.
„Eddig az óráig nem kaptam jelzést arról, hogy valahol nagyobb üzemzavar lenne, ami a betegellátást befolyásolná”
– mondta Takács Péter, miközben a budapesti Szent János Kórház ortopéd-traumatológiáján hetek óta nem működik a klíma.
Takács a műsorban az egészségügyi intézmények adósságairól is szót ejtett. Mint mondta, a kórházak esetében nem év végi, „nagy” konszolidáció, hanem részkonszolidáció van évközben. Dolgoznak azon, hogy „egy értékkövető, esetszintű kontrollingon alapuló finanszírozást vezessenek be a korházakba, szakrendelőkbe – részletezte. Hozzátette, ha rajta és a Pénzügyminisztériumon múlik, újabb összeget kapnak majd az egészségügyi intézmények az tartozások rendezésére, nagyjából két éven belül belül szeretnének az értéktartó finanszírozásra átállni.
Mondandója kapcsán osztott meg egy friss bejegyzést a Dr. Romics László Egészségügyi Intézmény közösségi oldalán Bárány Zsolt főigazgató. Mint írta, Takács szavait nem picit nehéz feldolgozniuk az érintetteknek.
Kapcsolódó: Hatalmas veszélyben a betegellátás: Padlóra küldték Pintérék a kórházakat
Alább idézzük a Dr. Romics László Egészségügyi Intézmény bejegyzését
„Egy tegnapi államtitkári interjú egy egészségügyi intézményvezető szemével…
Kedves érdi és Érd környéki lakosok!
Képzeljenek el 2018-ban egy családot, ahol a családfő már évek óta büszkén vállalja, hogy minden vasárnap megvendégeli a családot a közeli étteremben, mindenki bécsi szeletet ehet. Fizetéséből telik rá, így boldogan tehermentesíti a nejét attól, hogy minden vasárnap órákat álljon a konyhában. Különben is, ilyenkor lehet olyan igazi jókat beszélgetni.
Eltelik egy év és két dolog történik: a családfő fizetése NEM változik, a bécsi szelet ára viszont jelentősen emelkedik.
A családfő annak érdekében, hogy a vasárnapi ebédeket fizetni tudja erősen spórolni kezd: abbahagyja a dohányzást, kocsi helyett tömegközlekedéssel jár dolgozni.
Telnek, múlnak az évek. A családfő fizetése továbbra sem emelkedik egy petákkal sem, a bécsi szelet ára viszont a 2018-as szinthez képest többszörösére nő. A családfő az évekkel ezelőtt tett ígéretét (úgy érzi, szinte kötelezettségét) nem akarja megszegni.
Spórolni már nincs min, bérletre sincs pénze, gyalog jár dolgozni, fodrász helyett magának vágja a haját a tükör előtt. A pénze még így sem elég a vasárnapi bécsi szeletekre, így tartozni kezd barátoknak, banknak – mindenkinek, aki hajlandó neki hitelezni.
Eljön a 2024. év eleje, mikor munkáltatója jelzi, hogy 2024. júliustól végre fizetésemelés jön.
»Hurrá« – gondolja a családfő, aki helyett időközben eseti jelleggel mégis mindig kifizeti »valaki« az adósságot. »Júliustól nincs adósság, saját pénzből tudom végre fizetni a családnak a bécsi szeletet.«
Aztán 2024. májusban jön a hír, hogy a fizetésemelés 2024. júliustól bizonyosan nem lesz – még legalább egy évig. »Ajjaj« – gondolja a családfő, »de hát még egy évet valahogy csak kibírok«.
Aztán eljön 2024. augusztus 15-e, és a családfő munkáltatója egy TV interjúban bejelenti, hogy ´…. nagyjából két éven belül szeretnénk a fizetéseket rendezni.«. A családfő döbbenten ül: vasárnapi ebéd kötelezettségét nem szegheti meg, pénze viszont továbbra sem lesz rá.
A tanmese itt ér véget. Szereposztás:
- családfő: kórházak, járóbeteg szakrendelők
- munkáltató: az állam (NEAK), mint finanszírozó
- bécsi szelet: minden, a gyógyításhoz szükséges »dologi kiadás« (energia, gyógyszer, szakmai anyag stb)
- »kölcsönadók«: a gyógyszer és orvostechnológiai eszközök beszállítói
- a tartozást eseti jelleggel rendező: az állam (NEAK) a kórházak esetében;
- • tartozást folyamatosan »előre rendezők«: az önkormányzatok a szakrendelők esetében
Lefordítva a tanmesét az egészségügyre:
a NEAK 2018 óta nem emelte a TELJESÍTMÉNY finanszírozást, 2024-ben egy »mezei« vizsgálatért ugyanúgy (750 pont x 1,98 Ft/pont) 1.485,- forintot kapunk, mint 2018-ban.
Az egészségügyi dologi kiadások 2018 óta többszörösére nőttek,
így nem csoda, hogy az állami fenntartású kórházak esetében évről évre egyre nagyobb összegeket költ a NEAK adósságkonszolidációra és egyre nagyobb összegekkel támogatják a tehetősebb önkormányzatok szakrendelőiket.
Az egészségügyért felelős államtitkár egy 2024. januári eseményen úgy nyilatkozott, hogy 2024. július 1-ig megjelenik a finanszírozás alapjait érintő jogszabály, ez legjobb tudásom szerint nem történt meg.
(forrás: https://kormany.hu/…/takacs-peter-2024-a-legoperativabb…)
Dr. Takács Péter a Kórházszövetség májusi kongresszusán elhangzott beszédéről egy cikk részlet:
»…még legalább egy évig biztosan nem igazítják hozzá a gyógyításért járó közfinanszírozást a költségekhez.«
(lásd: https://radiologia.hu/…/nem-sikerult-megnyugtatni-az…)
A Kórházszövetség kongresszusán elhangzottak alapján tegnap estig jómagam is a »de hát még egy évet valahogy csak kibírunk« gondolatot megszállottként mantrázó »családfő« szerepét játszottam.
Aztán leültem a TV elé és megnéztem egy interjút
(lásd: https://www.youtube.com/watch?v=BvgME8fTTJk) és üveges szemmel hallottam a következő mondatot (16:40-től):
»…nagyjából két éven belül szeretnénk az értéktartó finanszírozásra átállni…«
A Romics azon nagyon kevés egészségügyi intézményhez tartozik, melyeknek (eddig) nem kellett kölcsönért kuncsorognia a bécsi szelet megvásárlásához, 2018 óta adósságunk nincs, az önkormányzatot működési támogatás igénnyel nem terheljük.
Miután a NEAK finanszírozás az amortizációt soha nem tartalmazta, így örülünk, hogy eszközpótlásra évi 30 millió jut nekünk Érd költségvetéséből.
Bécsi szeletes családfőként államtitkár úr tegnapi mondatát feldolgozni igen nehéz.
Van, aki alkoholba fojtja bánatát, én hétvégeken 60-80-100 kilométert kerékpározom.
Ehhez a mondathoz legalább 150 kilométer dukál majd.
Érd, 2024. augusztus 16.
Tisztelettel:
Bárány Zsolt
főigazgató”
(Dr. Romics László Egészségügyi Intézmény/Facebook/Nyugati Fény)