Vajon beszántja az Orbán-kormány a KSH-t a súlyos GDP-adatok beismerése után?
Magyarország bruttó hazai termékének (GDP) volumene 2024 második negyedévében a nyers adatok alapján 1,5, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 1,3 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit.
Az előző negyedévhez képest, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján (figyelembe véve például a munkanapok számát, az ünnepnapokat – a szerk.)
a gazdaság teljesítménye 0,2 százalékkal mérséklődött.
Minderről a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) számolt be kedden a második becslése alapján.
2024 első félévében a gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 1,3, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 1,5 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál.
A második becslésben közölt volumenindexek az első becsléshez képest nem változtak – tette hozzá a KSH a friss GDP-adatokat közölve.
Mi a helyzet az iparral?
2024 júniusában az ipari termelés volumene 8,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A jelentős eltérést a nyers adathoz képest az okozza, hogy ebben a hónapban kettővel kevesebb munkanap volt, mint 2023 júniusában – erősítette meg szerdán kiadott második becslésben a Központi Statisztikai Hivatal.
Mi a helyzet az átlagkeresetekkel?
A hivatal mérései szerint 2024 júniusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 642 ezer forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 442 ezer forint volt.
Az átlagfizetés mellett az árak is nőttek, de ezt már nem reklámozza a KSH. Így
- a liszt ára 38,1 százalékkal
- a cukoré 13,9 százalékkal
- az olajé pedig 9 százalékkal
emelkedett júniusról júliusra, miután megszüntette a kormány a kötelező akciókat. Mellesleg 2024 májusában a fogyasztói árak átlagosan 4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.
Az élelmiszerek ára tavaly májushoz képest 1 százalékkal nőtt, ezen belül
- a cukoré 29,6,
- a csokoládé és kakaóé 9,8,
- a gyümölcs- és zöldségléé 9,5,
- a büféáruké 8,8,
- a sertéshúsé 8,6,
- az éttermi étkezésé 8,1,
- az alkoholmentes üdítőitaloké 5,6 százalékkal
A beruházások volumene lelombozó
A beruházások volumene 2024 második negyedévében a nyers adatok szerint
16,8 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakitól.
Erről a Központi Statisztikai Hivatal tájékoztatott augusztusban.
Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan kiigazított adatok alapján – a beruházások értéke összehasonlító áron 7 százalékkal csökkent. A nemzetgazdasági beruházások teljesítménye a szezonálisan kiigazított adatok szerint 14,5 százalékkal visszaesett az előző év azonos időszakához viszonyítva – olvasható a közleményükben.
A KSH szerint a beruházások csökkenéséhez a legnagyobb mértékben a feldolgozóipar, a szállítás, raktározás, valamint a kereskedelem járult hozzá. A visszaesést a közigazgatás, az energiaipar, illetve az ingatlanügyletek növekvő beruházási aktivitása mérsékelte – fejtették ki.
Mellesleg a beruházások volumene 2024 első negyedévében a nyers adatok szerint
9,6 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakitól.
Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan kiigazított adatok alapján – a beruházások értéke összehasonlító áron 3,6 százalékkal csökkent a KSH szerint.