Beperlik Magyarországot egy törvény miatt.
Az Európai Bizottság csütörtökön keresetet indított Magyarország ellen az Európai Unió Bíróságán, mivel úgy véli, hogy a magyar nemzeti szuverenitásról szóló törvény sérti az uniós jogot. Az eljárás már februárban megkezdődött, amikor a Bizottság felszólító levelet küldött a magyar kormánynak, felszólítva a törvény módosítására. Miután a magyar válasz nem oszlatta el a Bizottság aggályait, májusban indoklással ellátott véleményt is megfogalmaztak, amelyben megerősítették, hogy a törvény sérti az Európai Unió Alapjogi Chartáját, a belső piac szabadságait és az uniós adatvédelmi szabályokat.
A magyar kormány ugyanakkor tagadja a vádakat, és kitart amellett, hogy a törvény összhangban van az uniós joggal. A kormány szerint Brüsszel kifogásai alaptalanok, és politikai indíttatásúak. Ennek ellenére az Európai Bizottság fenntartja álláspontját, és a bírósági eljárást most hivatalosan is megindították.
Sajtóértesülések szerint a Bizottság nem fogja kérni, hogy az Európai Unió Bírósága azonnal állíttassa le a törvény alkalmazását a végső ítéletig. Ilyen intézkedést akkor szoktak javasolni, ha attól tartanak, hogy a kifogásolt jogszabály visszafordíthatatlan károkat okozhat.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal már vizsgálatokat indított több civil szervezet ellen, beleértve a Transparency International-t és az Átlátszót, valamint a gödi akkumulátorgyár környezetkárosítása ellen fellépő civileket. Emellett magánszemélyek bankszámláiról is kértek adatokat, ami további vitákat váltott ki. A magyar törvény miatt Brüsszel és Budapest közötti feszültség továbbra is fennáll, és a bírósági eljárás meghatározó lehet a jövőbeni viták szempontjából.