Politika

Szörnyű: Nagy Mártonéknak egy döntéssel sikerült a nyugdíjasoknak és a fiataloknak is kárt okozniuk

Nagy Mártonék át nem gondolt politikai döntése miatt súlyos összegektől eshet el szinte az össze korosztály.


nyugdíjasok helyzete egyre romlik, ahogyan a gazdaság helyzete is. A kormány pedig meglehetően meredek ötlettel állt elő. A kormány új javaslata ugyanis lehetővé tenné az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások

ingatlancélú felhasználását 2025-ben.

Ez a szakértő szerint hatalmas kockázatot jelent, mert csökkentheti a hosszú távú megtakarítási hajlandóságot – írta Farkas András, nyugdíjszakértő a portfolio.hu-n.


Bár a döntés önkéntes és csak egy évre szól, ezzel mégis kegyelemdöfést adnak a nyugdíjpénzeknek.

Ezt nem vehetik el, ezért más módszert választott az Orbán-kormány a nyugdíjak megcsapolására

A 2010-es kormányváltást követően az Orbán-kormány a magánnyugdíjpénztári megtakarításokat erőből visszaállamosította. Évente így 1000 milliárd forintnyi járulék folyik be az államhoz a Nyugdíjbiztosítási Alapba, ami így többletbevételt jelent az államnak.

A baj ott kezdődik majd, amikor

2040 körül az állami nyugdíjrendszernek helyt kell majd állnia

azért a nyugdíjrészért is, amelyet a magánnyugdíjpénztárak finanszíroztak volna – hívta fel a figyelmet a szakértő.

Ez is példázza, milyen veszélyes a jövőre nézve, amikor a nyugdíjcélú megtakarításokat „újrahasznosítják”.

A mi pénzünkkel töltenék fel az állami hiányt

A költségvetés 2010 után 14 évvel megint súlyos helyzetbe került, nincs elegendő forrás semmilyen fejlesztésre. Közben az uniós források sem érkeznek meg a rossz kormányzati döntések miatt. Az államnak tehát pénz kell sürgősen.


Itt jön be a kormányzati javaslat, amely szerint az önkéntes nyugdíjpénztárakban felhalmozott megtakarításaikat a pénztártagok saját

szabad elhatározásukból adómentesen,

felső összeghatár nélkül ingatlanvásárlásra vagy ingatlannal kapcsolatban fölvett hitel törlesztésére is felhasználhatják 2025. január 1. és december 31. között.

Ha ennek ismeretében értelmezzük a javaslatot

„akkor arra óhatatlanul

rávetül a magánnyugdíj-pénztári vagyon visszaállamosításának súlyos árnya”

– figyelmeztetett. Farkas András kimondta ezt is, amit a kormány mindenki elől eltitkolna. Valójában:

„Az állam lényegében megkezdte az önkéntes nyugdíjpénztárak kétezer milliárd forintot meghaladó (2134 milliárd forint)

vagyonának átszivattyúzását a nemzeti nagytőke által uralt építőiparba

és ingatlanpiacra”


– leplezte le a szándékot a szakértő.

Ezt nem lehet erővel elvenni, így elveszik mézesmadzaggal

A magánnyugdíjpénztári vagyonnal ellentétben az önkéntes megtakarításokat az uniós tagállamokban nem lehet állami erővel elvenni. Így, ha az állam meg akarja kaparintani azokat, akkor a neki tetsző felhasználására az érintett megtakarítókat komoly ösztönzéssel kell rávenni.

A kormány úgy számol, hogy körülbelül 300 milliárd forint mozdulhat csapódna így le az ingatlanpiacon. Ez mintegy

30 ezer lakástranzakció

finanszírozásában játszhat szerepet. A kormány szerint pedig a kivonást követően is megmaradna 1800 milliárd forint körüli összegben az önkéntes pénztári számlákon lévő összeg.

De Farkas András szerint az intézkedés keretrendszere

lehetővé teszi a teljes önkéntes nyugdíjpénztári vagyon elillanását

és az ingatlanpiacon történő lecsapódását.

„Fejnehéz” nyugdíjrendszer

A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarországon a nyugdíjrendszer „fejnehéz”. Vagyis az állami nyugdíj teszi ki a nyugdíjaskori bevétel

átlagosan 85 százalékát.

Ennek két fő oka az, hogy


„a kötelező állami nyugdíjpillér mellett Magyarországon a szükségesnél jóval erőtlenebb az öngondoskodás pillére, de ennél is fájdalmasabb, hogy teljes mértékben hiányzik a munkáltatói nyugdíjpillér, vagyis a jövőbeni nyugdíjasok anyagi helyzetéért csak az állam és (minimális részben) az egyén felelős, a munkáltató e felelősség alól mentesül”

– írta.

Az EU tagállamai sorra deklarálják, hogy az állami nyugdíjrendszernek nem feladata az aktív korban elért életszínvonal megőrzésének biztosítása. Ezért van fontos szerepe az önkéntes megtakarításnak.

A lakás és albérlet árakat is növelni fogja az intézkedést

Azt már csak mi tesszük hozzá, hogy a magánnyugdíj pénztári megtakarítások megjelenése az ingatlanpiacnak sem fog jót tenni. A vevőknek és az albérlőknek legalábbis semmiképp, hiszen tovább fogja növelni az ingatlanárakat.


Az ingatlan.com szakértője szerint már idén is 6-7 százalékos drágulás várható az ingatlanpiacon, ez pedig jövőre – pont Nagy Mártonék intézkedése miatt – tovább fog növekedni. Azaz 2025-ben nagyjából

tíz százalékos lakásár-növekedés várható.

Miután az albérletek díjai és az ingatlanok árai együtt mozognak – az albérletekért éves szinten jellemzően a lakás aktuális értékének 4-7 százalékát kell kifizetni – így a kormány döntése miatt tovább fognak nőni a már most is borsos lakhatási költségek.

forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top