Az Európai Ügyészség előtt álló kihívások: Laura Codruța Kövesi szembesül a valósággal
Laura Codruța Kövesi, az Európai Ügyészség (EPPO) vezetője, az Európai Parlament két szakbizottsága előtt ismertette a szervezet tevékenységét. Az EPPO feladata az uniós források védelme, ám Kövesi szerint az EU belső biztonsága is egyre inkább veszélyben van, miután az elmúlt négy évben szervezett bűnözői csoportokkal szembesült, amelyek semmitől sem riadnak vissza. Kövesi így fogalmazott: „Azt hittem, már mindent láttam.”
Az Európai Ügyészség rendkívüli terhelés alatt dolgozik: jelenleg 2000 aktív nyomozásuk van, és ezek összesen 23 milliárd eurós kárértéket képviselnek. Egyik legismertebb akciójuk, az Admiral-művelet, 2,2 milliárd eurós áfacsalást leplezett le, de a bűncselekmények köre az illegális dohánytermesztéstől a beruházási csalásokon át a prostitúcióig terjed. Az összegyűjtött bizonyítékok mennyisége elképesztő, 636 terabyte adatot kezelnek, ami a portugál rendőrség hároméves kapacitásának felel meg. Az adatok feldolgozása sokszor a tagállamok feladata, az EPPO jelenlegi korlátai miatt.
Kövesi szerint az EPPO küzdelme nemcsak az uniós források védelméről szól, hanem a szervezett bűnözés elleni harcról is. Az uniós ügyészség számos kihívással szembesül, mivel nem minden tagállam csatlakozott az EPPO-hoz. Magyarország például kívül maradt ezen az együttműködésen, és egyes uniós képviselők szerint érdemes lenne kötelezővé tenni a csatlakozást.
Lengyelország és Svédország nemrég jelezte csatlakozási szándékát, így már csak három ország – Írország, Dánia és Magyarország – maradt az EPPO-n kívül. Írország és Dánia uniós csatlakozási tárgyalásaik során kivételt élveztek, míg Magyarország azt az álláspontot képviseli, hogy nem kötelező csatlakozni. Az ügyészség vezetője ugyanakkor megerősítette, hogy Magyarország esetenként érintett az EPPO nyomozásaiban, mivel más tagállamok is kapcsolódnak ezekhez az ügyekhez.
Kövesi kiemelte, hogy az EPPO nem csak a bűncselekmények felderítésével, hanem az európai közösség védelmével is foglalkozik, és a jövőbeni tagállamok esetében mindenképpen szükségesnek tartja az EPPO-tagság előírását.