Így fog kinézni a Schmidt Máriáéktól vásárolt telken épülő templom
Ugyan már 2019-ben bejelentették Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza első magyar templomának megépítését, csak tavaly találták meg a megfelelő helyszínt, most pedig elkészült a nagyívű látványterv is. Viszont a hatalmas beruházásba a magyar állam nem száll be, és egyházuk neve nem mormon – tudta meg lapunk.
Tavaly októberben tette közzé honlapján Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza a fővárosban épülő templomának helyszínét. A Magyarországon több gyülekezeti házzal rendelkező közösség 2,4 hektáros területen, a III. kerületi Harsánylejtőn, a Kocsis Sándor utca és a Borsikafű utca sarkán fog építkezni. Az egyház közleménye szerint az építmény alapterülete 1672 négyzetméter, a tengerszint feletti magassága 145 méter lesz. A területen a templom mellett fogadóközpontot és szálláshelyet is létesítenek.
„Részben szakmai indokok, részben inspiráció vezetett a kiválasztott telekhez. Amellett, hogy szakemberek adták meg a választ arra a kérdésre, hogy a templom építésére fizikailag alkalmas a telek, most is, mint minden fontos döntésnél a vezetőink megerősítést kértek az Úrtól, hogy jó döntést hozhassanak a hellyel kapcsolatban” – írta lapunk megkeresésére Klinger Gábor, az egyház kommunikációs igazgatója.
Az igazgató hozzátette:
„A templom látványterve után a vázlattervek is hamarosan elkészülnek”.
Arra a kérdésünkre azonban, hogy hirdettek-e tervezői pályázatot, esetleg olyan szakember kapta-e meg a megbízást, aki különösen ért a szakrális helyszínekhez, azt a választ kaptuk, hogy a templom tervezését az egyház saját építészei végzik, a tervek adaptálása pedig helyi szakemberek segítségével történik.
„A tervező személye nem publikus” – tette hozzá a kommunikációs igazgató.
Ahogy Magyarország első templomának költségvetése sem nyilvános. Az igazgató szerint az egyház anyagilag stabil és önálló, ezért nem kér és nem fogad el anyagi támogatást sehol a világon.
„Mivel kizárólag magánforrásból történik a beruházás, annak pénzügyi vonatkozásairól nem tudunk felvilágosítást nyújtani”
– hangsúlyozta az egyház nevében Klinger Gábor, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy azon felül, hogy nem fogadnak el hozzájárulást, számos módon fejtenek ki támogató tevékenységet. Ezek között például stratégiai együttműködés keretében rendszeresen támogatják a Magyar Vöröskereszt munkáját.
Az egyház azt is fontosnak tartotta kiemelni, hogy a templomok nagyon fontos részei a hitéletüknek. Olyan szertartásokat végeznek ott, amelyekkel a családokat az örökkévalóságra kötik össze.
„Biztosak vagyunk abban, hogy az egyház tagjai nagyon várják már, hogy ne kelljen hosszú utat megtenniük, hogy külföldön tudjanak részesülni a templom által nyújtott szent élményekben. A magyar templomba sokkal sűrűbben el fogunk jutni és ez tovább fogja emelni a mindennapjaink lelkiségét is” – tette hozzá az igazgató, aki azt is elmagyarázta, hogy egyházukat tévesen sokszor mormonként emlegetik.
“A kifejezés nem helytálló, ugyanis egyházunk neve nem mormon, hivatalos nevünk Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza. Ez a kérdés azért is fontos, mert vannak olyan felekezetek, akik például ma is gyakorolják a többnejűséget és más fontos pontokban is eltérnek a mi vallásgyakorlásunktól, akikkel emiatt összetéveszthető lenne a hivatalos világegyház” – mutat rá Klinger Gábor az egyház magyar vallási közösségére vonatkozó tudnivalóra.
Az építkezés kezdése és időtartama ebben a pillanatban még nem ismert, de az nem titok, hogy az egyház a BIF Nyrt.-től vásárolta meg azt a telket, ahol a közel 1 800 négyzetméteres templom épülhet. A BIF fő részvényese a Schmidt Mária és két gyermeke, Ungár Anna és Ungár Péter tulajdonában lévő Pió-21 Kft.
Mint ismeretes: nem egészen két héttel azután, hogy Novák Katalin akkori köztársasági elnök 2023 szeptemberében a vallás központjának számító Salt Lake City-ben járt, és felkereste a mozgalom egyik ősatyjáról elnevezett Brigham Young Egyetemet is, az egyház vezetői bejelentették, hogy megépítik első magyarországi templomukat.
Arra a kérdésre, hogy milyen üzenettel bír az, hogy Novák Katalin, az azóta lemondásra kényszerült köztársasági elnök az egyház központjában járt tavaly, jelentheti-e azt, hogy a magyar állam részt vállal a beruházásból, ezt a választ kaptuk:
„a templomépítési projektet teljesen önerőből valósítja meg az egyház”.