Politika

A strasbourgi bíróság elé vitték Kövér László ügyét

A strasbourgi bíróság döntése Kövér László büntetéseivel kapcsolatban



A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága nemrégiben hozott döntése szerint Kövér László házelnök jogosan szabott ki pénzbírságot ellenzéki képviselőkre, akik 2017 áprilisában megsértették az Országgyűlés házszabályát. Az ügy hátterében egy nemzeti felsőoktatási törvényt módosító javaslat állt, amely ellen tíz ellenzéki képviselő emelte fel a hangját, táblákat tartva a kezükben, amelyeken a köztársasági elnöknek címeztek üzeneteket.

A szankcionált képviselők között volt Tukacs István, Teleki László, Szakács László, Szabó Sándor és Józsa István, akik 50 ezer forintos büntetést kaptak. Ezen kívül Bangóné Borbély Ildikó, Heringes Anita, Korózs Lajos, Gőgös Zoltán és Horváth Imre 100 ezer forintos bírságot volt kénytelen megfizetni.



A képviselők, akik nem érezték jogosnak a szankciókat, jogorvoslatot kértek. A bíróság döntésében hangsúlyozta, hogy az Országgyűlésről szóló 2012. évi törvény lehetőséget biztosít a házelnök döntésének megfellebbezésére a mentelmi bizottság előtt, amit a kérelmezők igénybe is vettek, és az eljárási garanciák megfelelőek voltak. A bíróság megállapította, hogy a képviselők szándékosan döntöttek úgy, hogy engedély nélkül tartanak demonstrációt, ezzel megsértve az Országgyűlés belső szabályait.

A strasbourgi bíróság véleménye szerint a házelnök szankciója nem sértette a képviselők véleménynyilvánítási szabadságához való jogát. Ez a döntés rávilágít arra, hogy a parlamenti munka keretei között a képviselőknek be kell tartaniuk a házszabályokat, és az eljárási normákat.

A közelmúltban a Demokratikus Koalíció (DK) is megpróbált jogorvoslatot kérni a bíróságtól, miután Kövér László egy másik ügyben négymillió forintra büntette egyik képviselőjüket. A házelnök gyakran oszt ki jelentős pénzbírságokat a parlamenti munkát zavaró képviselőknek, ami több politikai vitát generált az elmúlt években.

Az előző ciklusban Jakab Péter, a Jobbik volt politikusa is súlyos büntetéseket kapott, például 4,4 millió forintos, illetve 9,6 millió forintos bírságot. Vadai Ágnes, a DK képviselője pedig kétmillió forintot fizetett bekiabálásért.



Legutóbb, idén októberben Gyurcsány Ferenc parlamenti felszólalásának következményeként 14 millió forintos büntetést kaptak, miután éles kritikát fogalmazott meg Orbán Viktorral és a kormányzattal szemben.

A strasbourgi bíróság döntése újabb állomás a politikai viták sorában, és felveti a kérdést: mennyire korlátozható a véleménynyilvánítás szabadsága a parlamenti keretek között? A jövőben valószínűleg továbbra is feszültséget kelt majd a házszabályok betartása és a politikai ellenállás jogának határvonalán.

forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 | SilverPC Blog | HirWiki Themetf

To Top