Így is a kormány miatt csillagászatiak az árak, a helyzet még rosszabb lehet az adóemelés után.
A kormány egy tollvonással visszamenőlegesen adóztatná a benzinkutakat, ez drasztikusan hathat a fogyasztói üzemanyagárakra is. Ilyen konstrukció csak Magyarországon létezik, nem csak az üzemanyagárakat emelheti, hanem az inflációt is.
Visszamenőleges adót nyomnak rájuk
Magyarország kormánya visszamenőleges adóztatással a benzinkutakat arra kötelezné, hogy a 2023-as eladásaik után jóval magasabb,
17,45 forint/liter adót
fizessenek meg az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR) keretében. Ezt 2027-re 32,6 forint/literre (sic!) kívánnák emelni.
2019-ben, a rendszer bevezetésekor ez, 1,05 forint/litert jelentett,
jelenleg pedig 11 forint/liter
– írta MTI-hez eljuttatott közleményében a Független Benzinkutak Szövetsége (FBSZ) .
Az FBSZ ellenzi az üzemanyagok adójának további emelését, és
elítéli a visszamenőleges adóemelés szándékát is, minden adónemben
– írták.
Az adóemelés után a kormány még jobban meglökheti az árakat
Ezt a kötelezettséget kizárólag Magyarország kormánya terheli az üzemanyagokra, ezzel is növelve az üzemanyagok után fizetendő adót, és
az üzemanyagok árát,
ezen keresztül növelve az inflációt is. Ugyanakkor ennek az adónemnek a létezését a nemzetközi üzemanyagár összehasonlításokban egyszerűen elhallgatja.
A 2015-ben megjelent eredeti törvény szerint ez az adó 2025 és 2027 között nem változna, majd fokozatosan csökkenne, 2030 után megszűnne. Az új javaslat e helyett példátlanul brutális emelést tartalmaz: újabb 22 forintos adóemelést jelent visszamenőlegesen 2023-tól. Az üzemanyag forgalmazás már eddig is agyon van adóztatva – hívták fel a figyelmet.
„Az FBSZ tiltakozik az üzemanyagok további adóztatása, azaz drágítása ellen, és elítéli a visszamenőleges hatályú adóztatás elvtelenségét, az igazságtalan és méltánytalan, a veszélyhelyzettel semmiképpen sem indokolható önkényeskedést”
– zárták közleményüket.
Év elejétől megy a húzd meg – ereszd meg az üzemanyagár-változás miatt
Ahogy írtunk róla, nem mellékes az ügy szempontjából, hogy
a kormány több mint 40 forinttal drágította az üzemanyagokat januárban.
A kabinet szerint erre „brüsszeli nyomás” miatt volt szükség, ám Orbán Viktor decemberben elárulta, az áremelés mértékéről a kormánya döntött.
Nagy Márton bekeményített
A Nemzetgazdasági Minisztérium a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése alapján megállapította, hogy mind a benzin, mind a gázolaj esetében csökkenteni kell az árakat. Ezért a kormány felszólította az üzemanyag-kereskedőket, hogy „a családok védelme érdekében” áraikat mérsékeljék a szomszédos országok átlagára alatti szintre. Ha ez nem történik meg, a kormány továbbra is kész beavatkozni az üzemanyagpiacon – jelezték Nagy Mártonék.
Évek óta érzékenyen érinti a lakosságot az üzemanyagárak tendenciózus növekedése. Bár több javaslat is született az
üzemanyagot érintő áfa és a jövedéki adó csökkentésének szükségességéről,
ezek kivétel nélkül süket fülekre találtak a kormány részéről. Az eddigi legmarkánsabb döntés az üzemanyag-árstop volt, amit 2021 novemberében vezettek be. Ezt végül eltörölte a kormány üzemanyag-ellátási problémákra hivatkozva.
Érdekes, hogy a most kiszivárgott terv gyakorlatilag lehetetlenné teheti az üzemanyagár-csökkentést. Sőt, a kereskedők kénytelenek lesznek elkerülni az áremelést a csőd elkerülése érdekében.