Politika

Aggasztó cikk jelent meg: A külföldi sajtó szerint Orbán átírta az 1956-os forradalom emlékét

Átírja-e Orbán az 1956-os forradalom emlékét is?


Miközben Magyarország egyre inkább az oroszbarát üzenetekre helyezi a hangsúlyt, kezdi átértelmezni saját történelmét és az 1956-os forradalom jelentőségét. Míg október 23-án hagyományosan a szovjetek elleni szabadságharcra emlékezünk, a jelenlegi kormányzat politikája és kommunikációja újraírhatja ezt az ünnepet.

A forradalom célja és öröksége eddig megingathatatlan emléke volt a magyar nemzetnek: a nyugati orientáció és a szabadság elnyerése. Az 1956-os események fontos szerepet játszottak abban, hogy a rendszerváltás után Magyarország végül elérje ezt az álmot. Orbán Viktor is ezzel az eszmével lépett először a politikai színtérre, amikor 1989-ben, Nagy Imre újratemetésén követelte a szovjet csapatok távozását. Később, 2007-ben is megerősítette, hogy Magyarország 1956-ban a Nyugatot választotta.

Az elmúlt években azonban Orbán kormánya jelentős politikai változásokon ment keresztül. Egyre inkább szembehelyezkedik az Európai Unióval és a transzatlanti szövetségesekkel, amit a kormány „Brüsszel, az új Moszkva” szlogennel jellemez. Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselője is többször nyíltan bírálta az EU-t, Moszkvához hasonlítva azt.

Az 1956-os forradalom új értelmezése


A meglepetés akkor érte a közvéleményt, amikor Orbán Balázs, Orbán Viktor politikai igazgatója, egy podcastban az 1956-os forradalomból azt a következtetést vonta le, hogy „az ukránoknak tanulniuk kellett volna a magyaroktól, hogy nincs értelme szembeszállni az oroszokkal”. Ezzel az állítással azt sugallta, hogy Magyarország nem állna ki magáért egy esetleges orosz támadás esetén, szemben az 1956-os szovjetellenes küzdelem történelmi üzenetével.

A kijelentés visszhangja élesen emlékeztet Kádár János gulyáskommunista ideológiájára, amely az 1956-os felkelést felelőtlenségnek tartotta. Kósa Lajos, a Fidesz vezető politikusa szintén új értelmezést adott a forradalomnak, amely szerinte azért volt fontos, mert lehetővé tette a kádári konszolidációt a szocializmusban. Az antikommunizmus retorikája mára helyet cserélt az EU elleni harc narratívájával.

Mi várható 1956 70. évfordulóján?

Amennyiben Orbán Viktor kormánya hatalmon marad a forradalom 70. évfordulójáig, elképzelhető, hogy az ünnep október 23-a helyett november 4-éhez kapcsolódik majd, amikor a szovjet csapatok levertek a felkelést. Ez nemcsak a történelem újraértelmezését, hanem a magyar nemzeti identitás átalakítását is jelentheti, ahol a szabadságharc helyett a kompromisszum válik az emlékezet középpontjává.


Az 1956-os forradalom emléke mindeddig közös alapot jelentett a magyar társadalom különböző csoportjai számára. Most azonban úgy tűnik, hogy a kormány prorussziai retorikája akár ezt az emléket is újraértelmezheti – és ezzel a magyar nemzet identitásának egy darabját is átrendezheti.

forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top