Zöld Lakáshitel 2025-től: Új Lehetőségek a Fenntartható Ingatlanok Finanszírozásában
2025 januárjától a Magyar Nemzeti Bank (MNB) új adósságfék-rendelete értelmében már akár 10 százalékos önrész mellett is elérhetők lesznek a főként új építésű, energiahatékony ingatlanokra nyújtott zöld lakáshitelek. Az intézkedés célja, hogy a magyar lakásállomány energetikai hatékonyságát növelje, és a hitelfelvevők számára megkönnyítse az ilyen ingatlanok megvásárlását. Az MNB szerint az energiahatékony lakások alacsony fenntartási költségei lehetővé teszik, hogy a hitelfelvevők jövedelmük nagyobb hányadát fordíthassák törlesztésre, ezzel csökkentve a nemteljesítés kockázatát.
Alacsonyabb Önrész, Magasabb Törlesztőrészlet – Kinek Elérhető?
A 10 százalékos önrész és az akár 60 százalékos jövedelemarányos törlesztési terhelhetőség (JTM) új lehetőségeket nyit meg azok számára, akik fenntartható ingatlanok vásárlását tervezik. Bár az átlagos lakáshitel általában 20-30 százalékos önerőt igényel, a zöld lakáshitelek esetében bevezetett enyhítés segíthet egy szélesebb kör számára is elérhetővé tenni ezeket a lakásokat.
Zöld Kamattedvezmény és Felújítási Hitelek – Bővülő Zöld Hitelpaletta
Az MNB döntése értelmében a zöld lakáshitelek mellett 2025 áprilisától a Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel (MFSZH) minősítéssel rendelkező hitelek is kedvezményes kamatozást biztosíthatnak, ha az energetikai felújítások megvalósítása a hitel célja. A legalább 3 százalékpontos kamatkedvezmény célja, hogy támogassa a lakásfelújítást tervező lakástulajdonosokat, és hozzájáruljon a fenntarthatóbb épületállomány kialakulásához.
Nyugdíjpénztári Összegek Lakáscélú Felhasználása – Társadalmi Hatások és Elemzői Vélemények
Az energiahatékonyságot elősegítő hitelprogram mellett a kormány is új ösztönzőket vezetne be: a Nemzetgazdasági Minisztérium októberben felvetette, hogy az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokat adómentesen használhassák fel az emberek lakásvásárlásra vagy hiteltörlesztésre. Ez az intézkedés segíthetne néhány százezer embernek, akik akár 5-8 millió forintot is összegyűjtöttek nyugdíjpénztári számláikon, így többek számára válhatna elérhetővé egy energiahatékony lakás.
Az intézkedés üzenete azonban visszás lehet, hiszen az öngondoskodás fontosságát kérdőjelezheti meg, ha a nyugdíjcélú megtakarításokat lakáscélra is el lehet költeni. Ezen felül, ha jelentős számban kezdenek élni ezzel a lehetőséggel, az ingatlanárak növekedését is eredményezheti, amit a szakértők szerint érdemes mérlegelni.
Társadalmi Hatás és Kilátások
A kormányzati és pénzügyi intézkedések kombinációja a zöld ingatlanpiaci lehetőségek elterjedését szolgálja, különösen azok számára, akik számára elérhető a kedvezményes önerő és a nyugdíjmegtakarítás. Az intézkedések célja, hogy a lakásállomány energiahatékonysága javuljon, hozzájárulva ezzel a fenntarthatósághoz, miközben pénzügyi ösztönzőket biztosít az ingatlanpiacon.
A jövő tehát ígéretes lehet azok számára, akik új építésű, fenntartható otthonba költöznének – de csak akkor, ha képesek a magasabb törlesztőrészletek vállalására és mérlegelni tudják, hogy a megtakarításaik egy részét lakáscélra fordítják-e.