A Kreml elismerését fejezte ki Orbán Viktor „független és konstruktív” uniós irányvonala iránt
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdai sajtótájékoztatóján kifejtette, hogy Moszkva tisztelettel viszonyul Orbán Viktor magyar miniszterelnök „független és konstruktív” megközelítéséhez az Európai Unión belül. A szóvivő szerint Orbán álláspontja komolyabb elismerést kelt az orosz vezetésben, mint Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője által folytatott politika, amelyet Peszkov „rövidlátónak és ellentmondásosnak” nevezett. Peszkov azonban hangsúlyozta: „A legcsekélyebb mértékben sem kívánunk beleavatkozni az európai belügyekbe,” rámutatva arra, hogy Oroszország a „belső európai civakodásokba” való beavatkozást elutasítja.
A Kreml szóvivőjének megjegyzései egy olyan időszakban érkeztek, amikor Orbán Viktor egyre élesebben bírálja az Európai Unió vezetőit, különösen a magyarországi kormányt ért kritikák miatt. A magyar miniszterelnök az október 23-ai beszédében azt állította, hogy a Manfred Weber által vezetett Európai Néppárt és Brüsszel összeesküvést sző a magyar kormány megdöntésére, céljuk pedig, hogy a Magyar Péter által vezetett Tisza Pártot segítsék hatalomra.
Orbán grúziai látogatása és az európai kontextus
A magyar miniszterelnök a közelmúltban Grúziába látogatott, ahol egy, az EU-csatlakozásért és a kormány ellen szervezett tüntetés során a grúziai polgárok tiltakozásával szembesült. Az Orbán Viktor és delegációja elleni demonstráció a grúzok EU-párti elkötelezettségét fejezte ki, hiszen Grúzia európai uniós tagsági folyamatát támogatják.
Orbán a tbiliszi sajtótájékoztatón kijelentette, hogy megérti a grúzok törekvéseit, akik „a béke mellett szavaztak,” és hozzátette, hogy Magyarországon is hasonló állapotok uralkodnak. Elemzők szerint a látogatás egyik célja az lehetett, hogy Grúziában megerősítse a „független diplomáciai” álláspontját, miközben Magyarország az EU soros elnöki tisztségét tölti be.
Orbán független irányvonala és az orosz–magyar viszony jövője
Orbán Viktor az utóbbi években többször hangoztatta az Európai Unióval szembeni kritikáit, miközben közismert kapcsolatot ápolt Vlagyimir Putyinnal, és többször kiállt az orosz érdekek mellett az uniós fórumokon is. Ez a hozzáállás gyakran vegyes fogadtatásra talál Európában, míg Oroszországban pozitívan értékelik.
Peszkov mostani kijelentése ismét ráirányítja a figyelmet arra, hogy Orbán önálló diplomáciai irányvonala nem csupán a magyar külpolitika sajátossága, hanem a közép-európai térség összetett kapcsolati hálóját is tükrözi. Az elismerés ugyanakkor nem jelenti azt, hogy Moszkva hivatalosan beavatkozna az EU belső ügyeibe, inkább csak szimpatizál a magyar vezetés hozzáállásával.