Döntött a kormány: új adóterhekkel sújtják az autósokat – drágább évre készülhetnek a magyarok
Varga Mihály pénzügyminiszter benyújtotta a 2025-ös költségvetés tervezetét, amely komoly adóterheket helyez a vállalkozások és különösen az autósok vállára. Az előirányzott adóemelések számos területet érintenek, azonban a regisztrációs adó esetében különösen nagy, 78%-os növekedés várható, ami szinte elkerülhetetlenné teszi az autósok számára az adóterhet.
Jelentős változások az adórendszerben: kivezetett különadók és növekvő vállalkozói befizetések
A Niveus Consulting Group adótanácsadója, Bagdi Lajos szerint a költségvetés egyik legfontosabb változása, hogy kivezetésre kerülnek a korábban jelentős bevételt generáló különadók, mint a banki, gyógyszeripari és légitársaságokat érintő adók. Ezen adók kiesése körülbelül 350 milliárd forintos hiányt jelenthet, amelyet a kormány a vállalkozói adóbevételek közel 20%-os növekedésével kíván kompenzálni.
A költségvetés az általános forgalmi adóból is növekvő bevételt vár: 2025-ben 8300 milliárd forintot, ami 8%-os növekedést jelent a kiskereskedelmi forgalom bővülésére alapozva. A személyi jövedelemadóból és járulékokból származó bevétel szintén közel 9%-kal nőhet, amely a reálbérek és minimálbérek emelkedését vetíti előre.
Az autósokra háruló növekvő adóterhek: drágulhat a járművásárlás
A regisztrációs adó drámai, 78%-os emelése szinte minden autótulajdonost érinteni fog, különös tekintettel az újonnan vásárolt járművekre. Az elektromos autók esetében továbbra is kérdéses a mentesség fenntartása, ami megnehezítheti a zöld járművek elterjedését.
A platformüzemeltetőkre kirótt új adó szintén hozzájárulhat a kiskereskedelmi adóbevétel 12%-os növekedéséhez. Emellett a pénzügyi tranzakciós illetékből további 170 milliárd forint bevételre számítanak.
Szűkülő költségvetési mozgástér, maradó rezsivédelmi kiadások
Bár némi csökkenés várható a rezsi- és honvédelmi kiadásokban, ez a költségvetés összértékéhez mérten csupán minimális, 80 milliárd forint megtakarítást jelent. Az államháztartás tehát korlátozott mértékben könnyít a kiadásokon, miközben a bevételek növelésére koncentrál.
A 2025-ös költségvetési irányvonalak így főként a növekvő adóterhekre és a vállalkozások, valamint az autósok szorosabb bevonására épülnek.