Egyéb

Vége a sárga csekkes befizetéseknek! Ne menj vele postára!

Április 1-jétől fontos változás történt a magyar pénzügyi rendszerben: minden hazai bank számára kötelezővé vált a fizetési kérelmek fogadása.


 

Ez a lépés jelentős előrelépést jelentett a sárga csekk alternatívájaként is emlegetett fizetési kérelmek elterjedése felé, mivel mostantól bármely bank ügyfele egyszerűen, egy gombnyomással befizetheti az ilyen módon érkező számlákat.

Az MNB és a Giro reményei szerint a változás ösztönözte a közműszolgáltatókat, állami intézményeket és hatóságokat, hogy egyre többen éljenek a digitális fizetési kérelem lehetőségével.

Hogyan működik a fizetési kérelem?

A fizetési kérelem az Azonnali Fizetési Rendszer (AFR) részeként, 2020 óta elérhető Magyarországon. Ez egy olyan átutalási forma, ahol a kérelem fogadója dönthet a jóváhagyásról, sőt, bizonyos esetekben az átutalandó összeg módosításáról is, ha ezt a küldő fél engedélyezi.


A tranzakció maximum 60 napon belül teljesíthető, de a kérelem kibocsátója rövidebb határidőt is megadhat. A kérelmet az ügyfél elutasíthatja vagy figyelmen kívül is hagyhatja, ha nem kíván élni a lehetőséggel.

Az AFR 2020-as elindulása óta a bankoknak fokozatosan lehetőségük nyílt fizetési kérelmeket fogadni, de 2023 végéig még nem minden pénzintézet készült el a szükséges fejlesztésekkel.

A Giro adatai szerint a fizetési kérelmek elfogadottsága az utóbbi időben növekedett, bár az arány továbbra is alacsony a többi tranzakció típushoz képest.

A fizetési kérelem kiterjesztésének célja, hogy minden bankszámlatulajdonos számára elérhetővé váljon ez a kényelmes digitális fizetési lehetőség.

A sárga csekk és a fizetési kérelmek


A sárga csekkek fizikai és digitális csatornákon is befizethetők, például iCsekk alkalmazással vagy QR-kóddal. A Magyar Posta jelentése szerint az iCsekk alkalmazáson keresztüli befizetések aránya az utóbbi évben 30%-kal nőtt, de még mindig csak minden tizedik ember él ezzel a digitális móddal.

Az elektronikus fizetéssel kiegyenlített csekkek aránya ugyanakkor már meghaladta a 42%-ot, ami arra utal, hogy egyre többen váltanak a digitális megoldásokra.


A fizetési kérelmek kötelező fogadásával egy lépés közelebb kerültünk ahhoz, hogy a papíralapú sárga csekkek helyét egyre inkább átvegye a digitális fizetési kérelem.

A közműszolgáltatók és más intézmények számára ez lehetőséget nyújt, hogy a hagyományos papíralapú csekkek helyett digitális kérelmeket küldjenek ügyfeleiknek.

Fizetési kérelem vs. csoportos beszedés

A fizetési kérelem egyik előnye a csoportos beszedéssel szemben az, hogy az ügyfél maga dönthet a befizetés időpontjáról és feltételeiről. Azok számára ideális megoldás, akik szeretnék kézben tartani pénzügyeiket, és havonta átlátni számláikat.

Ezzel szemben a csoportos beszedés kényelmes azoknak, akik biztosítani szeretnék, hogy minden számlájuk automatikusan rendezve legyen, anélkül hogy az egyes tranzakciókkal külön foglalkozniuk kellene.


Áprilisban tehát egy fontos lépést tett a bankszektor a digitalizáció irányába, amely hosszú távon segíthet csökkenteni a papíralapú számlakezelés arányát, miközben megkönnyíti az ügyfelek számára az elektronikus fizetést.

forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top