Egyéb

Erre készüljenek a távhősök, akár sokszoros számla is jöhet

Az Energiaügyi Minisztérium egy közelmúltban kiszúrt rendeletmódosítás kapcsán pontosította a távhő díjcsökkentés helyzetét, reagálva a Portfolio korábbi cikkében közölt információkra.


 

A tárca hangsúlyozta, hogy a lakossági távhő díjaknál nem várható további csökkentés, hiszen a 2014-ben bevezetett 3,3%-os díjcsökkentés már hatályban van, és a jelenlegi módosítás csupán technikai jellegű, a szolgáltatóra vonatkozó hivatkozást pontosítja.

Ezzel szemben a kiemelten kezelt intézményeknél – mint például iskolák, kórházak és önkormányzati épületek – újabb nagyarányú díjcsökkentés várható.


A tárca közleményében kifejtette, hogy az érintett állami és önkormányzati intézmények már most is a 2022 végén fizetett díjak negyedét fizetik, és ehhez képest is további csökkentés várható.

Ez a lépés jelentős költségvetési hiányt eredményezhet, a hatásvizsgálati lap szerint az idei évi elfogadott költségvetésre vonatkozóan közel 140 milliárd forintos deficitnövekedéssel.

Nincs további lakossági díjcsökkentés

A minisztérium kiemelte, hogy a 3,3%-os lakossági díjcsökkentés már 2014 októberében megtörtént, így a jelenlegi rendeletmódosítás nem eredményez további változást a háztartások számára.


A lakossági távhőszolgáltatási díj jelenleg is megegyezik a 2014 októberében megállapított szinttel, és az új rendelet csupán a szolgáltatóra való hivatkozást pontosította.

A minisztérium Facebook-posztban is rögzítette, hogy a távhővel fűtött háztartások idén ősztől is a megszokott rezsicsökkentett áron vehetik igénybe a szolgáltatást.

A posztban hangsúlyozták, hogy az állami és önkormányzati költségvetési szervek esetében várható újabb díjcsökkentés, amely már a tavalyi két alkalommal végrehajtott mérséklés után következhet be.

Beruházások a távhőszolgáltatás fejlesztésére


A minisztérium emellett bejelentette, hogy ősszel új pályázatokat indítanak a távhőszolgáltatás zöldítése és energiahatékonyságának javítása érdekében. A közel 95 milliárd forint összértékű beruházások célja, hogy a szolgáltatási színvonal emelésével segítsék a távfűtött otthonokban élő családokat.

Ezek a fejlesztések hosszú távon hozzájárulhatnak a környezetterhelés csökkentéséhez és a fenntartható energiafelhasználáshoz.

Kiemelt intézményekre vonatkozó változások

Az újabb nagyarányú díjcsökkentés, amely az iskolákra, kórházakra és egyéb kiemelten kezelt intézményekre vonatkozik, azzal a céllal történik, hogy ezen intézmények energiaköltségeit tovább mérsékeljék.

A kormányzat arra számít, hogy az új díjszabás révén a kiemelt intézmények energiafelhasználási költségei jelentősen elmaradnak majd a gázbeszerzési és egyéb költségektől, ami a költségvetésben közel 140 milliárd forintos hiányt eredményezhet.


Bár a lakossági távhő díjak további csökkentésére nem kerül sor, a kiemelten kezelt intézményeknél komoly díjcsökkentést tervez a kormány.

A várható intézkedések jelentős költségvetési hatással járnak, de az Energiaügyi Minisztérium célja, hogy hosszú távon javítsa az energiahatékonyságot és támogassa a környezetbarát megoldásokat a távhőszolgáltatásban.

forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top