Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok
A magyarok pénzügyi vagyona folyamatosan növekszik, amit a Magyar Nemzeti Bank (MNB) harmadik negyedéves előzetes statisztikái is alátámasztanak. A Bank360.hu elemzése szerint a magyar háztartások rekord összegeket fektetnek külföldi eszközökbe, és már több mint 2000 milliárd forintot tartanak külföldi bankbetétekben. Bár a megtakarítások növekedtek, ez a harmadik negyedévben mérsékeltebb volt, főként a magasabb fogyasztás és az ingatlanpiac élénkülése miatt.
A háztartások pénzügyi vagyona és a megtakarítások alakulása
A háztartások pénzügyi vagyona szeptember végén rekordnak számító 106,19 ezer milliárd forintot ért el. Azonban a nyári és kora őszi időszakban a megtakarítási ütem lassult: mindössze 716,4 milliárd forintnyi új megtakarítás született, ami alig a negyedét jelenti az előző negyedéves szintnek. Ennek okai lehetnek:
- Növekvő fogyasztás, különösen külföldön, és nagyobb költés nyaralásra, iskolakezdésre.
- Az ingatlanpiac fellendülése, ami sok család számára vonzóbbá tette a lakásvásárlást más befektetésekkel szemben.
A devizás és külföldi befektetések csúcson
A magyar háztartások egyre több devizát és külföldi befektetést választanak. A harmadik negyedév végére elért rekord szintek:
- Készpénzállomány: 6891,1 milliárd forint, ebből 434,6 milliárd forint volt valuta.
- Bankbetétek összesen: 15 215,6 milliárd forint, ebből külföldi betétekben több mint 2000 milliárd forint.
- Külföldi kötvények és befektetési alapok állománya is csúcsot döntött, több mint 800 milliárd és 2040 milliárd forint értékben.
- A külföldi vállalatokban tartott vagyon 5045,8 milliárd forintra nőtt, míg összességében a devizás befektetések közel 14 ezer milliárd forintra emelkedtek.
Ez a trend arra is visszavezethető, hogy a devizakonverziós és tranzakciós illetékek emelése további devizás eszközök felé terelheti a megtakarítókat.
Az állampapírok iránti kereslet továbbra is élénk
A hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, különösen a magyar állampapírok, a harmadik negyedévben is népszerűek maradtak:
- Összesen 15 124 milliárd forintot tartottak ilyen eszközökben, amelyből 13 664,4 milliárd forint volt állampapír.
- 490 milliárd forintnyi új megtakarítást vonzottak az állampapírok ebben az időszakban.
A befektetési alapokban tartott vagyon is nőtt, ami elérte a 12 632,2 milliárd forintot. A magyarok érdeklődése külföldi alapok iránt is nagy, amelyek állománya már 2 ezer milliárd forint felett van.
Az öngondoskodás szűkös keretek között
Bár a biztosítástechnikai tartalékok 6336 milliárd forintos rekordot döntöttek, az új befizetések alacsonyabbak voltak az előző évekhez képest. Az életbiztosítások és a nyugdíjpénztári megtakarítások ugyan növekedtek, de ez inkább a kedvező hozamoknak köszönhető:
- Életbiztosítási tartalékok: 2770 milliárd forint.
- Nyugdíjpénztári megtakarítások: 2825 milliárd forint.
- Önkéntes nyugdíjpénztárak: 2495 milliárd forint.
Az önkéntes nyugdíjpénztári összegek egy részét akár lakáscélra is felhasználhatják a tagok jövőre, ami szintén jelentős változást hozhat az öngondoskodás terén. – számolt be róla a blikk
A háztartások kötelezettségei és a nettó pénzügyi vagyon
A lakosság kötelezettségei is emelkedtek a harmadik negyedévben:
- 344 milliárd forintnyi új hitelfelvétel történt, ami a kötelezettségek 15 833 milliárd forintos csúcsát eredményezte.
- A nettó pénzügyi vagyon – a kötelezettségekkel csökkentett vagyon – 90 355 milliárd forintra nőtt, ami szintén rekordnak számít.
A Bank360.hu szakértői szerint azonban ez a rekordvagyon nem jelenti azt, hogy minden háztartás vagyoni helyzete javult, ugyanis a vagyon jelentős része a társadalom leggazdagabb rétegeinél koncentrálódik. Az MNB felmérései alapján a pénzügyi vagyon kétharmada a legtehetősebb 10 százalék kezében van, míg a szegényebb 70 százalék csupán a vagyon mintegy hatodával rendelkezik.
A háztartások pénzügyi szempontból vegyes időszakon vannak túl, ahol bár a vagyon növekedett, a társadalmi különbségek még inkább előtérbe kerültek.
nyitókép: illusztráció/MTI