Lengyelországban már sürgetik az oltást.
Varsóból jelenti az AP-hírügynökség, hogy a lengyel egészségügyi hatóságok azt sürgetik, hogy kezdjék meg ajárványos gyermekbénulás elleni oltásokat, ugyanis az azt okozó vírusra utaló jeleket találtak a szennyvízben.
A járványos gyermekbénulást a poliomyelitis-vírus okozza és ez az a betegség, amely egészen az ötvenes évekig-amikoris elkezdtek ellene oltani-számtalan gyereknél okozott végtagbénulást, egyeseket pedig egy életre vastüdőbe (negatív nyomásos lélegeztetőgép) kényszerített.
A gyermekbénulás vírusa leginkább az 5 év alatti gyermekeket sújtja.
A WHO Egészségügyi Világszervezet szerint a legtöbb fertőzött embernek nincsenek tünetei, de súlyos esetekben a vírus behatolhat az idegrendszerbe, és órákon belül bénulást okoz. Becslések szerint 200 gyermekbénulásos esetből 1 okoz tartós bénulást, ami általában a lábakat érinti.
A WHO mindezidáig úgy gondolta, hogy a vírust Pakisztán és Agfganisztán kivételével eltörölték a Föld felszínéről hatalmas léptékű oltási kampányaikkal.
Jelenleg a lengyel egészségügyi hatóságok még nem találtak pácienseket, azaz olyanokat, akiknél súlyos lefolyású lett volna a betegség, azonban azok, akik nincsenek beoltva így kockáztatják a fertőzést.
A vírus elleni oltás az országban 19 éves korig ingyenes.
Lengyelországban így most próbálják felderíteni, hogy kik azok a három év alatti gyerekek, akik valami miatt nem kapták meg az oltást, illetve nagy mennyiségben igyekeznek beszerezni oltóanyagot és figyelik a szennyvizet.
40 éve nem volt a vírussal fertőzött regisztrált állampolgár
Jelenleg a gyerekeknek nagyjából a 85 százaléka van beoltva, de a vírus terjedését azzal lehetve végleg leállítani, ha ez a szám legalább 95 százaléka lenne. Utoljára 1984-ben volt jelentett megbetegedés az országban,
de az oltásellenesség terjedése a szülők körében a járvány újbóli kitöréséhez vezethet.
Magyarországon a poliomyelitis elleni védőoltás kötelező, és a gyerekek 2, 3, és 4 hónapos korukban kapják meg, másfél éves korukban egy emlékeztetőoltással kiegészítve, ugyanakkor ez Lengyelországra is elmondható, mégis csak a gyerekek 85 százaléka kapja meg az oltást.