Intenzív atombunkergyártásba fogott Putyin
Oroszország egy újabb jelentős lépést tett a nukleáris védelmi készültsége erősítése érdekében. Az ország most mobil atombunkerek sorozatgyártásába kezdett, hogy megerősítse a védelmet a hagyományos fegyverek, nukleáris robbanások és más veszélyek ellen. A Kub-M típusú bunkerek célja, hogy biztonságos menedéket nyújtsanak azok számára, akik a nukleáris és hagyományos támadások következményei elől menekülnek.
- Moduláris kialakítás: Alapesetben 54 fő befogadására képesek, de a modulok bővítésével akár 150 főt is el tudnak látni biztonságos menedékkel.
- Önálló működés: A Kub-M bunkerek a meglévő közműhálózatokhoz csatlakoznak, de ha nincs elérhető hálózat, két napig képesek önállóan működni.
- Mobilitás és költségek: A bunkerek közúton vagy vasúton szállíthatók, és egy-egy modul megközelítőleg 147 millió forintba kerül.
Miért indították el a bunkergyártást?
Az orosz vezetés számára különösen fontos volt a bunkerek bevezetése, mivel az új fejlesztések egybeesnek egy globálisan feszültséggel teli időszakkal. Az amerikai elnök, Joe Biden engedélyezte az ATACMS rakéták bevetését orosz területen, amely közvetlen válaszreakciót váltott ki Vlagyimir Putyin részéről. Az orosz elnök gyorsan átírta az orosz nukleáris doktrínát, lehetővé téve, hogy az ország hagyományos fegyverek bevetésére is válaszul alkalmazza az atomfegyvereket. – számolt be róla a blikk
Kub-M bunkerek és a nukleáris védelmi hálózat
Az orosz állam a védelmi rendszert több szinten is kiépíti, mivel nemcsak a civil lakosságot, hanem a vezető politikai és katonai tisztviselőket is biztosítani kívánja a nukleáris fenyegetésekkel szemben. A brit Mirror információi szerint Oroszország egy 11 időzónán átívelő bunkerhálózatot tart fenn, amelyben az ország minden régiójában helyezkednek el, különösen a magas rangú tisztviselők számára. Ezen kívül egy földalatti nukleáris irányítóközpont is rendelkezésre áll, ahol az orosz elnök és családja akár éveken át is meghúzhatja magát, Moszkvától mintegy 1200 kilométerre.
A megerősödött nukleáris doktrína és a bunkerek tömeggyártása arra utal, hogy Oroszország kész reagálni a külső fenyegetésekre, ugyanakkor egyre több ország számol a régióban a feszültség fokozódásával és a konfliktus eszkalálódásával.