Politika

Ez lenne a kormány titkos mesterterve? Így zárnák be tömegesen a gimnáziumokat, de mi lehet ezzel a rombolással a céljuk?

Már 2025 szeptemberétől bevezetné a kormány azt a felvételi ponthatár-számítást, ami alapján a nem indulhatna el rengeteg gimnáziumi osztály.


Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő a Facebook oldalán osztotta meg neve elhallgatását kérő igazgatóhelyettes levelét. Ebben a pedagógust részletesen leírta, hogy a kormány

tömeges gimnázium bezárásokra készül,

ugyanis olyan ponthatárokat állapítanának meg jövő szeptembertől a felvételiző gyermekeknek, ami miatt rengeteg osztályt nem lehet majd elindítani.

Így zárna be rengeteg gimnáziumot a kormány


Hadházy Ákos Facebook-bejegyzését változtatás nélkül közöljük:

„Szó szerint közzéteszem ezt a levelet, mert bevallom, a sok botrány között én sem figyeltem fel erre az újabb mocskos húzásra. Ennek egyetlen célja, hogy pár éven belül bezárhassanak egy sor kisebb gimnáziumot, így »oldva meg« a tanárhiányt.

»Egy magyarországi gimnázium névtelenséget kérő igazgatóhelyetteseként szeretnék önhöz fordulni. A sajtóban már felreppent Hajnal Gabriellának, a Klebelsberg Központ vezetőjének az a terve, hogy négyévfolyamos gimnáziumoknál 50-55, nyelvi előkészítő gimnáziumoknál 60, 6 és 8 évfolyamos gimnáziumoknál pedig 70 pontos felvételi ponthatárt akarnak bevezetni. Ezt már idén beleíratták a felvételi tájékoztatókba, a tankerületeken keresztül közölt, ellentmondást nem tűrő, szóbeli utasítással. Azért szóbelivel, mert erre a fenntartó nem adhatna utasítást, ugyanis szakmai igazgatási feladata nincs, így egy ilyen utasítás sérti a megmaradt intézményi autonómiát.


Mivel a sajtóba ez kiment, annyit finomítottak a dolgon, hogy csak »ajánlott« ponthatárként szerepel a dolog. Azt viszont most már egészen friss, és egészen biztos információból tudom, hogy jövőre tervezik ennek a kötelező bevezetését. Gondolom, ha kell, akkor majd jogszabályt módosítanak.

Mi ezzel a baj?

1. Az elit iskolák szempontjából, ahová a NER szülei a gyermekeiket gyakran érdemtelenül betolják a póthelyekre, ott semmi. (Elgondolkodott már azon valaki, hogy lehet az, hogy eddig szinte minden botrányba került, állam által a tiltakozások miatt eltiport elit iskoláról kiderült, hogy oda jár egy miniszter, egy államtitkár, vagy egy helyi erős ember gyermeke?)


2. Ez a ponthatár ugyanakkor már a jobb iskoláknak is gondot okoz, mert ha nem tudják a törvényileg elvárt 34 fős létszám közelébe feltölteni az osztálylétszámokat, akkor nem reális, hogy osztályt tudnak majd indítani. Jelenleg kb. 800 iskola van az országban. Olyan iskolák kerülhetnek bajba, akik a HVG 100-as rangsorának végére már beférnek, de aki »csak« a legjobb 200-ba fér be, az már biztosan gondok elébe néz. Lehet, hogy 1-1 osztályt nem tudnak indítani, álláshelyek kerülhetnek veszélybe.

3. Lehet, hogy egy-egy iskolában 100 felvettből »csak 15-20« esne ki, de ez azt is jelentené, hogy nem indulhat el egy osztály, vagyis az sem kerülne be biztosan, aki egyébként a megemelt követelmények mellett is bejuthatna. Szerintem már a 15-20 is sok. Ne vitassuk már el, hogy egy gimnázium képes lehet a felzárkóztatásra, fejlesztésre.

4. Azok a gimnáziumok, akik a mezőny második felében vannak, jó eséllyel egyetlen osztályt se tudnak majd indítani.

5. A középiskolai felvételi nem egy objektív mérőszám. A pontszámok, eredmények a dolgozatok nehézsége függvényében évről évre fluktuálnak. Emlékezzünk arra, hogy minden évben hány felháborodott hangvételű cikk, nyilatkozat jelenik meg a vizsgák nehézségével kapcsolatban! Tényleg 2 x 45 perc alapján akarjuk eldönteni, hogy egy diák alkalmas-e arra, hogy gimnáziumba járjon? Eközben az általános iskolából hozott kitűnő bizonyítvány, vagy a gimnáziumok saját szóbeli vizsgája nem ér semmit?


6. Az egyházi iskolák felett a Klebelsberg Központ nem gyakorol ellenőrzést. Netalántán az a cél, hogy nekik kedvezzenek?

7. Miközben a NER atyái, illetve létszámukban elmaradó anyái a saját gyerekkorukban élvezhették az oktatási rendszer általi társadalmi előrejutás előnyeit, vidékről, faluról kerülhettek jó gimnáziumokba, aközben ugyanettől a lehetőségtől elvágnák a mai tanuló ifjúságot. Bízom abban, hogy annyira még nem butult el a magyar társadalom, hogy a saját gyermekeik (NER-es szóhasználattal »közjószágaik«) államosítása ne verné ki a biztosítékot.

Köszönöm, ha sok más ügy mellett ezt is szóvá teszi!

Üdvözlettel:

egy névtelenséget kérő pedagógus«

A levélíró természetesen nekem megadta a nevét, köszönöm a bizalmát!


Az ügyről a Népszava számolt be egy hónapja, de bevallom, fel sem tűnt ez már 🙁 https://nepszava.hu/3255709_oktatas-szakkepzes…

Az eredeti bejegyzést itt lehet megtekinteni:




(Kiemelt képünkön Hajnal Gabriella látható)

(Hadházy Ákos/Facebook) | forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top