Egy egyszerű gasztronómiai cikkből indult az egész. Egy főzéssel kapcsolatos Facebook-csoportban osztottak meg egy bejegyzést, amely a különféle sajtok, gyümölcsök és borok harmonikus párosításáról szólt. „Nem a sajtok drágák, hanem a nyugdíjad kevés, mert keveset adóztál” – írta egy fideszes az idős néninek.
„Nem eszem egyik sajtot sem, mert mindegyik drága.”
Az első, vitát kiváltó kommentet egy idős hölgy írta, aki panaszkodott a sajtok árára. „Nem eszem egyik sajtot sem, mert mindegyik nagyon drága” – olvasható a bejegyzésében. A kommentet sokan kedvelték, és néhányan megjegyzésekkel támogatták az idős asszony véleményét, miszerint a sajtok ára már valóban luxuskategóriába tartozik.
„Keveset dolgoztál, keveset adóztál, ezért kevés a nyugdíjad” – jött a Fidesz-párti válasz
Nem kellett sokat várni a vitát generáló válaszra. Egy másik csoporttag hosszú kommentben reagált az idős hölgy kesergésére:
„Egyfolytában csak panaszkodtok! A Fidesz visszaadta a 13. havi nyugdíjat, megvédte a rezsiket, de nektek sosem elég semmi. Ha keveset kapsz nyugdíjként, az azért van, mert keveset dolgoztál és keveset adóztál. Mindig is azok tartottak el benneteket, akik becsülettel végigdolgozták az életüket. Talán meg kéne tanulni hálásnak lenni, és nem mindig másra fogni a hibát.”
A kommentben szereplő éles megfogalmazások gyorsan megosztották a csoport tagjait.
Többen azonnal megvédték a nyugdíjast, kiemelve, hogy a szegénységért nem az egyén, hanem a rendszer felelős. Egyikük így írt:
„Nem tudhatja, milyen körülmények között dolgozott az idős hölgy. Talán gyerekeket nevelt, vagy olyan munkát végzett, ami alacsony fizetéssel járt. Nincs joga ítélkezni senkinek, különösen nem egy nyugdíjas fölött, aki egész életében hozzájárult a társadalom működéséhez.”
Egy másik hozzászóló pedig így reagált:
„Az ilyen hozzáállás vezet ahhoz, hogy társadalmilag teljesen szétszakadunk. Miért nem lehet együttérzőbbnek lenni? A gazdasági problémák nem egy-egy ember hibái, hanem a mindenkori kormányok felelőssége. Nem az határozza meg, mennyi a nyugdíjad, hogy mennyit dolgoztál, értsétek már meg!”
A vita hamarosan szélesebb közéleti diskurzussá nőtte ki magát, a kommentek egymást érték. A legtöbben arra hívták fel a figyelmet, hogy a közösségi médiában történő kommunikációban nagyobb empátiára lenne szükség, különösen az idősek irányában.