Nem egyértelmű a koronavírus eredete, de a legvalószínűbbnek jelenleg az tűnik, hogy laborbaleset történt.
Elkészült a koronavírus-járvány eredetének kétéves vizsgálata utáni jelentés. Az Amerikai Egyesült Államok Képviselőházának albizottsága elé 520 oldalas dokumentumot terjesztettek.
Eszerint a Sars-CoV-2 vírus
„valószínűleg laboratóriumi vagy kutatási baleset következtében keletkezett”.
A vírus eredetét vizsgáló csoport 30 interjúra és több mint egymillió oldalnyi dokumentumra alapozta ezt a megállapítást.
Más elméletek mellett is erős érvek szólnak
Erről megkérdezték Anthony Faucit is, azt az amerikai virológust, aki a kormány tanácsadója volt a járvány idején, és megosztó figurává nőtte ki magát a közéletben. A trumpista republikánusok azzal a – feltehetőleg összeesküvés-elmélettel – vádolják az immáron 83 éves virológust, hogy pénzt adott kínai tudósoknak a koronavírus genetikai módosítására. Ez volt az úgynevezett „gain of function” elmélet a vírus eredetét illetően.
A feltételezés szerint az Egyesült Államokban tiltott eljárást Kínában végezték el az amerikai kutatók. A gain of function módosítás lényege, hogy vírusokat olyan módon módosítanak, hogy azok fertőzőképesebbek, vagy halálosabbak legyenek.
Amikor nyáron erről megkérdezték, Fauci azzal érvelt, hogy „molekulárisan lehetetlen„,hogy a vuhani laboratóriumban talált denevérvírusok alakultak át a világjárványt okozó vírussá, azaz azt állította, hogy a denevérvírusokat
nem lehetett „felturbózni” olyanra, amelyek a világjárványt végül okozták.
Az Egyesült Államok szövetségi hatóságai, valamint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a kutatók világszerte eltérő következtetésekre jutottak a koronavírus eredetéről. A legtöbben azonban úgy gondolják, hogy a vírus egy vuhani élőállatpiacról indult útnak, nem pedig a szintén vuhani laboratóriumból. Azt továbbra sem lehet tudni, hogy végeztek-e vagy sem gain of function-kísérleteket.
Nagy a káosz: mi tehát az igazság a koronavírus eredete kapcsán?
Az amerikai titkosszolgálat tavalyi vizsgálata sem talált közvetlen bizonyítékot arra, hogy a vírus „laborszökevény” lett volna. Ugyanakkor teljesen mégsem zárható ki ez az elmélet sem, ugyanis a dokumentációk alapján – amelyek vagy pontosak, vagy nem – a laborban történtek az első fertőzések a koronavírussal.
Végleges megfejtés tehát nincsen a vírus eredetéről. Az amerikai kormányzat azonba a laborbalesetet véli valószínűbbnek a WHO által támogatott állatpiac-elmélettel szemben.