Arany a Börzsönyben: állást foglaltak a tudományos körök is.
Az elmúlt években egyre többször lehetett hallani a Börzsöny hegységében rejlő aranybányászat terveiről. A projektet Varga István mérnök és közgazdász vette a nevére, aki úgy véli, hogy a térség világszinten egyedülálló aranykészletet rejt, amivel
könnyedén törleszthető lenne Magyarország teljes államadóssága.
Az ötlet azonban sok kérdést vet fel, mivel sok geológus és szakértő kételkedik Varga állításaiban – derül ki a Telex részletes cikkéből. A történet tele van titokzatos elemekkel, ami tovább fokozza a bizonytalanságot.
Történelmi előzményei is vannak a Börzsönyben található arany bányászatának
A Börzsöny-hegység területén az elmúlt évszázadokban valóban folyt bányászat. Már 1258-ban említést tesznek a Bányapatak településről, a térség bányászata a török hódításig virágzott. A XVIII-XIX. században újabb kísérletek történtek a hegy gyomrában rejlő ércek felkutatására, de érdemi bányászat azóta nem folyt a térségben. Jelenleg Magyarországon nincs aranybánya, és a globális aranybányászat is koncentrált: a világ legnagyobb termelői Kínában, Oroszországban és Ausztráliában találhatók.
Egy magányos mérnök álma az aranybányászat újraindítása
Varga István 2018-ban kezdte el hirdetni a börzsönyi aranybányászattal kapcsolatos tervét. Története egy frankfurti banki tárgyaláson kezdődött, ahol egy magyar származású bankár átadott neki egy 1995-ben készült dokumentumot, amely szerint már a ‘90-es években is szó volt egy börzsönyi aranybánya beindításáról. Varga állítása szerint az arany koncentrációja annyira magas a térségben, hogy a Börzsöny
a világ legnagyobb potenciállal rendelkező aranybányája lehetne.
Nem mindenki ért egyet vele.
A tudományos világ is állást foglalt, de vannak kételyeik
Bár Varga magabiztosan hirdeti elképzelését, sok szakértő kétségbe vonja azokat. Több geológus és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) is kritikus álláspontot foglalt a projekttel kapcsolatban. Az MTA kutatói szerint a börzsönyi terület valóban tartalmazhat nemesfémeket, de a jelenlegi kutatások nem elegendőek ahhoz, hogy meg lehessen becsülni,
mekkora a gazdaságosan kitermelhető arany mennyisége.
Szerintük a geoscan technológia, amelyet Varga az arany nyomának meghatározására használt, egyelőre nem felel meg a tudományos és ipari elvárásoknak.
Környezetvédelmi aggályok is felmerültek
A projekt gazdája mindenkit megnyugtatott. Varga úgy képzeli el a bányászat beindítását, hogy a környező falvak határában, védett területen kívül kezdődne a kitermelés. Az üzletember szerint a projekt a környezetvédelmi előírások betartásával valósulhat meg, de a környezet veszélyeztetésének problémája és jogi akadályok továbbra is felmerülnek.
A Börzsönyben rejlő arany kincse iránti érdeklődés tehát nem csillapodik, de egyelőre a terv mögött nem állnak megalapozott kutatási adatok, ezért nem biztos, hogy az megvalósulhat. Az aranybányászat ötlete valószínűleg még hosszú ideig viták tárgyát fogja képezni.