Egyéb

Akkorát zuhant a magyar gazdaság, mint sehol máshol az EU-ban

A negyedéves alapú, 0,7 százalékos GDP-csökkenéssel Magyarország nyújtotta a leggyengébb teljesítményt az európai uniós országok rangsorában az idei harmadik negyedévben – derül ki az Eurostat mai jelentéséből, amelyben az EU gazdasági teljesítményét veszi számba.


Az Európai Unió és az euróövezet gazdasága érdemi növekedést mutatott 2024 harmadik negyedévében. Az Eurostat legfrissebb becslése szerint mindkét térségben 0,4 százalékkal bővült a szezonálisan kiigazított GDP az előző negyedévhez képest. Ez gyorsulást jelent a második negyedév 0,2 százalékos növekedéséhez viszonyítva.


Az éves összevetésben is javuló tendencia figyelhető meg. Az euróövezetben 0,9, az EU egészében pedig 1 százalékos volt a bővülés 2023 azonos időszakához képest. Ez felülmúlja az előző negyedév 0,5, illetve 0,8 százalékos éves növekedési ütemét.

Az EU tagállamai közül Írország teljesített a legjobban, ahol 3,5 százalékos volt a negyedéves GDP-bővülés. Dánia és Litvánia egyaránt 1,2 százalékos növekedést ért el.

A skála másik végén Magyarország áll 0,7 százalékos visszaeséssel, míg Lettországban 0,2 százalékkal csökkent a gazdasági teljesítmény.

Az uniós GDP összetevőit vizsgálva látható, hogy a háztartások fogyasztása jelentősen élénkült. Az euróövezetben 0,7, az EU-ban 0,6 százalékkal nőttek a kiadások, szemben az előző negyedév stagnálásával. A kormányzati kiadások mindkét térségben 0,5 százalékkal emelkedtek, ami viszont lassulást jelent a korábbi 1,2, illetve 1,1 százalékos bővüléshez képest.


A beruházások terén komoly fellendülés tapasztalható.

Az euróövezetben 2, az EU-ban 1 százalékkal nőtt a bruttó állóeszköz-felhalmozás, ami jelentős javulás az előző negyedév 2,4, illetve 2,1 százalékos visszaeséséhez képest.

Az export teljesítménye ugyanakkor romlott: az euróövezetben 1,5, az EU-ban 1,2 százalékos csökkenés következett be, szemben az előző negyedévvel 1,5 százalékos növekedésével. Az import enyhe növekedést mutatott, 0,2, illetve 0,3 százalékkal emelkedett.

A GDP növekedéséhez a legnagyobb mértékben a háztartások fogyasztása és a beruházások járultak hozzá. Az euróövezetben mindkét tényező 0,4 százalékponttal emelte a növekedést, míg az EU-ban a fogyasztás 0,3, a beruházások 0,2 százalékponttal járultak hozzá a bővüléshez. A külkereskedelem ugyanakkor negatívan hatott a növekedésre, az euróövezetben 0,9, az EU-ban 0,7 százalékponttal fogta vissza a GDP-bővülést.


A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio

forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top