Orbán rendkívüli bejelentéseket tett az állami rádióban, hiszen péntek van.
Orbán Viktor – részletezve a vatikáni útját – a sajátos „békemisszió”-ról szólva a Kossuth Rádióban elmondta, hogy Ferenc pápa gondolkodásának a középpontjában a háború és béke kérdése áll. Hozzátette, nemzetközi ügyekről, kétoldalú kapcsolatokról tárgyalt az egyházi államban. Azt azért elismerte, hogy
a pápával nem egyenrangú felek.
Ezután a „riporterrel” együtt örvendeztek Donald Trump győzelmének. A fideszes kormányfő szerint ma két amerikai elnök van, de amint megkezdődik Trump második ciklusa, az orosz–ukrán háború is véget érhet, hiszen
„Amerika nélkül ez a háború nem lenne”
– fogalmazott. Joe Bident a „sorisistának” és „háborúpárti”-nak bélyegezte. Trump azonban békét akar – jelentette ki. Hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok a szövetségesünk.
Úgy látja, legfőbb ideje volt, hogy változás történjen az USA-ban, mert az nem működik, hogy a „nagy víz” túloldaláról olyan javaslatokat kapnak, hogy az ukránok vigyék le a katonai sorozás korhatárát 18 évesre a jelenlegi 25 év helyett.
Továbbra is kiáll Putyin mellett
Orbán Viktor továbbra is a Nyugatot hibáztatja a háborúért, közben a kérdező is adta alá a lovat. Oroszország csak megerősödött a háborúban – jelentette ki a miniszterelnök. Szerinte Európa katonai értelemben nagyon gyenge, még az európai haderő az oroszokkal szemben sem ütőképes. Kijelentette, hogy a háború után rendezni kell Európa biztonságának helyzetét.
Orbán szerint Brüsszel „migrációpárti, genderpárti és háborúpárti”
A fideszes miniszterelnök szerint a Patrióták Európáért nevezetű, szélsőséges pártokból összeverbuvált szervezet a brüsszeli kormánykoalíció ellenzéke. Orbán úgy fogalmazott, hogy Brüsszelben létrejött egy kormánykoalíció, a liberálisok, a szocialisták és a néppárt, a „három baloldali párt” megalakította a Bizottságot, amely migrációpárti, genderpárti és háborúpárti. Szerinte nincs más választásuk, mint ennek az ellenzékeként működni.
„Ez a koalíció gazdaságpolitikai szempontból is veszélyes Magyarországra nézve.”
A magyar kormányfő „biztos benne”, hogy az EU jelenlegi vezetése kudarcra van ítélve, és szélsőséges pártcsaládjának többsége lesz. Hozzátette, hogy a héten erről tárgyaltak Giorgia Meloni olasz kormányfővel. Elismerte, hogy ehhez még idő kell.
Orbán nem vallja be, hogy buktuk az EU-s pénzeket
Szerinte nem érdemes ezen aggódni, úgyis megkapjuk az uniós pénzeket.
„12,5 milliárd euró Magyarország számláján ott áll Brüsszelben. Ez 2026 végéig kielégíti a gazdaság igényét”
– jelentette ki önhitten.
Orbán szerint ennek a lehívásához annyi kell, hogy a magyar vállalkozók végezzék a dolgukat, benyújtsák a számlákat a kormánynak, a kormány pedig továbbítja ezt Brüsszel felé, ahonnan fizetni fognak. Ő azért nem aggódik, mert van egy módszere a pénz megszerzésére. Nem az Európai Ügyészséghez kíván csatlakozni, hanem zsarolni készül:
„Mert ha nem kapjuk meg, akkor nem lesz az uniónak költségvetése, mert nem járulok hozzá”
– jelentette ki.
Számításai szerint legkésőbb 2026-27-ben Magyarország meg kell, hogy kapja ezeket a pénzeket. Orbán ismét összefüggésbe hozta a pedagógus béremelést a uniós forrásokkal, mintha EU nélkül nem is kéne fizetést adni a tanároknak.
Beismerte: A vállalkozásokat nem tudják megvédeni
A miniszterelnök kijelentette, hogy az európai gazdaság széthullóban van, a nyugatiak rossz döntései miatt elszálltak az energiaárak, ami tovább rontja Európa versenyképességét. Szerinte rá kell venni Brüsszelt, hogy változtasson az uniós gazdaságpolitikán. Orbán azt állította, hogy a családokat megvédi a rezsicsökkentés az energiaárak robbanásszerű növekedésétől, de
„a vállalkozásainkat már nem tudjuk megvédeni”
– vallotta be a miniszterelnök.
Azt is elismerte, hogy az egész régió reménytelenségbe süllyedne, ha bezárna az Audi vagy a Mercedes. Márpedig komoly gondok vannak a hazai autóiparral is.
Lavírozó külpolitikát ígért a miniszterelnök
Orbán úgy fogalmazott, hogy ha Magyarország ügyesen manőverez, gazdaságilag semleges marad, fontos neki Washington és Peking és megtaláljuk a megfelelő egyensúlyt, akkor rendben leszünk.
Nem az oligarchákat fogják támogatni?
A miniszterelnök kijelentette, hogy az általuk indítandó Demján-program célja a kis- és középvállalkozások támogatása. Az iparkamarán keresztül fogják megszervezni ezt a programot, aminek 900 ezer vállalkozás lehet a kedvezményezettje.
Jó viszonyt akar ápolni Romániával
Az Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) eredménye megerősítheti bennünket, „belmagyarokat, vagy kismagyarokat” abban a meggyőződésben, hogy „komoly nemzet vagyunk” – fogalmazott a miniszterelnök. Kifejtette, igyekszünk baráti kapcsolatokat ápolni Romániával, ahol jelenleg egy veszélyes helyzet alakult ki, és célunk, hogy ott a magyarok számára egy mérsékeltebb politika érvényesüljön. Kiemelte, hogy a schengeni csatlakozás sikeres lebonyolítása is rendkívül fontos.
(Orbán Viktor/Facebook)