A Fővárosi Főügyészség vádat emelt 47 személy ellen, akik két budapesti kórházat összesen több mint 580 millió forint kárt okozva károsítottak meg fiktív munkavállalók fizetésének felvételével – áll a pénteken kiadott hivatalos közleményben. Az ügy részletei egyedülálló mélységben tárják fel a személyzeti és bérszámfejtési rendszerek kihasználásával elkövetett bűncselekmények sorozatát.
Az ügy részletei
A vádirat szerint az elsőrendű vádlott, egy 50 éves nő 2016 vége és 2022 májusa között két különböző budapesti egészségügyi intézményben dolgozott személyügyi vezetőként. Az első intézményben egy bérszámfejtő kollégájával együttműködve 51 fiktív munkavállalót rögzített az illetményszámfejtő rendszerben. Ezek a „munkavállalók” tényleges munkát nem végeztek, mégis különböző járandóságokat utaltak a nevükre.
A bűncselekmény elkövetéséhez a nő hamisított okiratokat készített, és fiktív személyügyi aktákat vezetett. A második intézményben már önállóan kezelte a bérszámfejtési adatokat, és folytatta a jogtalan kifizetések intézését.
A bűnhálózat kiterjesztése
A vádirat szerint a nő családi és ismeretségi köréből szerzett be adatokat a fiktív dolgozók „létrehozásához”. Férje, egy 60 éves férfi, és egy közös ismerősük szintén részt vett a bűncselekményekben. A férfi cége alkalmazottait és családtagjaikat bankszámlák nyitására bírta rá, amelyeket később a fiktív járandóságok felvételére használt.
A pénzmosási folyamatban a bankszámlatulajdonosok kisebb jutalékért cserébe rendszeresen felvették a pénzt, majd készpénzben továbbadták azt a vádlottaknak. A bérszámfejtő emellett valódi, de időközben kilépett dolgozók nevében is fiktív juttatásokat utalt ki saját számlájára, így további 800 ezer forintot szerzett meg.
Vádemelés és várható ítéletek
Az ügyészség az elsőrendű vádlottat és a bérszámfejtőt társtettesként, valamint információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás és hamis magánokirat felhasználásának vádjával állítja bíróság elé. A két férfi bűnsegédként, míg a bankszámlákat biztosító további 43 vádlott pénzmosás miatt felelhet.
A vádirat 4 fővádlottal és további 11 személlyel szemben végrehajtandó, a többiek ellen felfüggesztett szabadságvesztés kiszabását indítványozza. Az ügy tárgyalását a Budai Központi Kerületi Bíróságon folytatják le.
Ez az eset rávilágít a közintézmények belső ellenőrzési rendszerének gyengeségeire, amelyek hosszú időn át lehetővé tették a bűncselekmények elkövetését. A Fővárosi Főügyészség példát statuálva kíván fellépni az elkövetők ellen, hogy elrettentő üzenetet küldjön a hasonló bűncselekmények elkövetőinek.