Orbán rémálma akcióba lépett: Michael McGrath figyelmeztetett, még nem késő visszalépni.
Kész esélyt adni Magyarországnak a kapcsolatok helyreállítására Michael McGrath. Az Európai Unió új jogállamisági biztosa erről a Politicónak beszélt, hozzátéve: ha nem lesz más választása, akkor elzárja az uniós pénzcsapokat.
„Sosem késő senkinek, hogy visszalépjen a szakadék széléről, vagy pozitív változást idézzen elő!”
– üzente az EU tisztségviselője a Fidesz-kormánynak.
A biztossal már hetekkel a bizottsági javaslat előtt egyeztettek, amikor a tagállamok szinte egyhangú döntése alapján elindították a jogállamisági mechanizmust. Ennek következményeként év végén több mint egymilliárd euró, jelenlegi árfolyamon
több mint 400 milliárd forint veszhet el végleg.
A kormány ugyan kért egy új értékelést az eljárásban, de csupán a közérdekű vagyonkezelő alapítványokkal kapcsolatban, miközben elismerte, hogy még ezek esetében sem teljesített minden elvárást.
McGrath nem fog kegyelmezni Orbánéknak
Az új biztos szerint az Európai Bizottság kimutatta a foga fehérjét, és már számos szankciós lépést tettek. Ő annak ellenére, hogy új a poszton, tehát csak december 1-je óta tagja a testületnek,
nem fog habozni, hogy bevesse a rendelkezésére álló eszközöket.
Tapasztalt diplomataként először megpróbál majd együttműködni a magyar kormánnyal.
„Semmilyen módon nem leszek agresszív vagy bombasztikus, de ezt nem szabad összekeverni a gyengeséggel”
– üzente Terry Reintkének, a zöldek társelnökének, aki félt, hogy a túl udvarias stílus nem fog működni az Orbán-kormánnyal szemben.
Bóka János EU-ügyi miniszter nemrég Brüsszelben járt, hogy tárgyaljon az Európai Bizottság új tagjaival, köztük McGrath-tel, akikkel munkája során tart majd kapcsolatot. A jogállamisági biztos szerint a találkozó jól sikerült, bár a magyar miniszter a látogatása után negatívan nyilatkozott.
Csak az kap majd pénzt, aki betartja a jogállami normákat
McGrath a novemberi „állásinterjúján” azt mondta, hogy szorosabb kapcsolatot kíván kialakítani az uniós források és a jogállamisági ajánlások között. A Politicónak nyilatkozva kifejtette, hogy a feltételességi mechanizmus felülvizsgálatát az új, 2028-tól érvényes költségvetés keretében tervezné, de hangsúlyozta:
„Az elv világos. Meg kell felelni a jogállamiságnak ahhoz, hogy hozzáférhessenek az uniós forrásokhoz.”
A fideszes Bóka nemrég arról beszélt, hogy a jogállamisági indokokkal befagyasztott pénzek helyzetét a következő, egyhangú döntést igénylő hétéves költségvetésnél rendeznék. Orbán Viktor pedig arról beszélt, hogy ha nem sikerül megoldani, vétózni fogja a büdzsét.