Jövőre emelkedik az értékkövetési szorzó a nyugdíjasoknál – számolt be az InfoRádióban a Nyugdíjguru portál alapítója. Az InfoRádió a 2025-ös nyugdíjszabály-változásokról is kérdezte Farkas András nyugdíjszakértőt.
„Ami minden nyugdíjast érinti, hogy a nyugdíjak emelkednek január elsejétől 3,2 százalékkal – szögezte le az InfoRádióban Farkas András nyugdíjszakértő, a Nyugdíjguru portál alapítója. – Ez sok nyugdíjast nem fog vigasztalni, de mindenképpen fontos dolog, mert a költségvetési törvényben előre jelzett infláció mértékével jövőre is emelkednek a nyugdíjak. Évközi korrekcióra akkor lehet majd esély, ha 3,2 százaléknál magasabb lenne a tényleges infláció 2025-ben. Ez esetben majd novemberben lehet visszamenőleges nyugdíjemelés.”
A másik nagyon fontos változás a jövő évben nyugdíjba menőket érinti, hiszen jövőre változnak az úgynevezett valorizációs, azaz értékkövetési szorzók, amelyeknek kulcsszerepe van a nyugdíjszámításban.
„A jövőre nyugdíjba menők jobban járnak, mint az idei nyugdíjba menők, és sokkal jobban, mint a korábbi években nyugdíjba vonultak, hiszen ez a valorizációs szorzó valószínűleg 13,7 százalékkal magasabb lehet jövőre, mint az idén volt” – mutatott rá Farkas András.
Jövőre is lesz 13. havi nyugdíj, 2025 februárjában érkezik, most már bekerült a törvénybe is, hogy februárban kell fizetni a 13. havi nyugdíjat, és ennek az összege megegyezik a februári nyugdíj összegével, tehát gyakorlatilag februárban dupla nyugdíjat kap minden jogosult.
„A feltételek egy picit változtak, jövőre az kaphat 13. havi nyugdíjat, aki 2024 legalább egy napján már nyugdíjas volt, és jövő februárban is nyugdíjas lesz” – hangsúlyozta, hozzátéve, ez azokat a családokat rosszul érintheti,
ahol az érintett nyugdíjas januárban elhalálozik, az örökös ugyanis nem kérheti a 13. havi nyugdíj folyósítását;
a régebbi szabályok szerint az volt a feltétel, hogy az előző év egy napján és az adott év januárjában legalább nyugdíjas volt az érintett, de most ez módosult úgy, hogy az adott év februárjában is nyugdíjasnak kell lenni, de ez viszonylag kevés embert érint. Farkas András szerint ez egy kis jogalkotási hiba, amin gyorsan úrrá lehetne lenni.
Nagyobb horderejű változás jövőre nem lesz, a nyugdíjkorhatár marad 65 év, nem emelkedik, a nők is megnyugodhatnak. „A nők kedvezményes nyugdíja sem szigorodik, tehát jövőre is az mehet a nők kedvezményes nyugdíjával nyugdíjba, aki legalább 40 év jogosító időt szerzett, és azon belül legalább 32 év munkával szerzett szolgálati időt, ez a főszabály” – nyomatékosította a nyugdíjszakértő.
Méltányossági küszöb
A méltányossági küszöb 120 ezer forintról 140 ezer forintra emelkedik, amit úgy kell értelmezni, hogy az a nyugdíjas, akinek a nyugdíja és az egyéb rendszeres pénzellátása együttesen nem haladja meg a 140 ezer forintot, kérhet méltányossági nyugdíjemelést, ami havi legalább háromezer forint, legfeljebb nyolcezer forint.
„140 ezer forint alatti ilyen juttatásban jövő januárban valószínűleg közel félmillió nyugdíjas részesül majd. Ennek a félmillió embernek azt lehet tanácsolni, hogy január első napjaiban próbálja meg beadni ezt a kérelmet, mert ezt csak kérelemre lehet megállapítani. Ennek az az oka, hogy a jogszabályi feltételek ugyan pozitívan változtak ezzel a 140 ezres küszöbértékkel, viszont összesen csak egymilliárd forint van ilyen típusú méltányossági nyugdíjemelésre a költségvetésben, ami gyorsan kimerülhet” – húzta alá még.