Jó biznisz ez valakinek…!?
Drasztikus különbségek a földárakban: miért fizetett Győr háromszor annyit, mint Szeged?
Győr és Szeged önkormányzatainak földkisajátítási gyakorlata jelentős eltéréseket mutat: a győri földtulajdonosok háromszor akkora összegeket kaptak földjeikért, mint szegedi társaik. Az Átlátszó által megszerzett dokumentumok alapján ez a különbség különösen feltűnő az ipari park bővítésekhez kapcsolódó ügyekben.
Győri és szegedi kisajátítások összehasonlítása
Győrben 2022-ben kiemelt beruházási célterületté nyilvánították Győrszentiván közel 400 hektárnyi területét az ipari park bővítése miatt. Az önkormányzat itt a földtulajdonosoknak 1435 forintos átlagos négyzetméterárat fizetett, néhol a 2000 forintos árat is elérve. Ezzel szemben Szegeden, ahol a BYD gyár építéséhez zajlott kisajátítás, mindössze 444 forintos négyzetméterárral számoltak.
Szegedi gazdák elégedetlensége
2023 novemberében a BYD-gyár építésének helyszínére ellátogatva a szegedi földtulajdonosok arról számoltak be, hogy az ajánlatok messze elmaradtak a földek valós értékétől. A gazdák szerint az önkormányzat figyelmen kívül hagyta a föld minőségét és elhelyezkedését. Míg 2008-ban a szomszédos területekért 5–8 millió forintos hektárárakat fizettek az autópálya építésekor, addig most 3,5–4 millió forintot ajánlottak.
Indokoltak-e az árkülönbségek?
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2022-ben Csongrád-Csanád vármegyében a földek medián ára 21%-kal volt alacsonyabb, mint Győr-Moson-Sopronban. Ez a különbség azonban 2023-ra szinte teljesen eltűnt. Az elmúlt évben Csongrád-Csanádban 21%-kal emelkedett az ár, míg Győr-Moson-Sopronban csupán 1,7%-kal.
Szakértői hibák és bírósági ítélet
Szeged önkormányzata arra hivatkozik, hogy az árakat szakértők állapították meg. Az Átlátszó szerint azonban a bíróság kimondta, hogy az értékbecslés hibás volt. A szakértő más városrészek kevésbé értékes földjeinek árait is figyelembe vette, ami torzította az értékelést. Az ítélet szerint új szakvéleményre van szükség.
További kérdések
Az is kiderült, hogy a szegedi önkormányzat a kisajátított földeket 17-szeres áron adja tovább a BYD-nek. Az ügy számos kérdést vet fel, amelyekre választ várunk az érintett felektől. Az önkormányzati döntések és az árkülönbségek indokoltsága továbbra is vita tárgyát képezik.
nyitóképünk illusztráció forrás google