Majka új dala, a „Csurran, cseppen” nemcsak a zenei toplisták élére ugrott, hanem politikai vitákat is generált. A videóklip, amelyben egy képzeletbeli miniszterelnök „igazságszérum” hatása alatt kitálal, több mint négymillió megtekintést ért el három nap alatt a YouTube-on. A Népszava politikai elemzőket kérdezett a dal lehetséges hatásairól, és az eredmények azt mutatják, hogy a Fidesznek van oka az aggodalomra.
Egy rapperek által dominált politikai üzenet
Vasali Zoltán politológus szerint a rap műfaja mindig is elitellenes és politikai tartalmú volt, így nem meglepő, hogy Majka mostani dala is társadalmi és politikai áthallásokkal teli. A dalszövegben szereplő utalások – például az „elmúlt nyolc év” vagy a „szemkilövetés” – egyértelműen politikai kontextusra reflektálnak, még ha nem is direkt pártpolitikai állásfoglalásként. Vasali kiemelte, hogy Majka ózdi gyökerei és önállóan elért sikerei hitelességet adnak neki a rajongók körében.
Időzítés és politikai üzenet
A politológus szerint a dal időzítése nem véletlen, és összefüggésben lehet a politikai ellenzék erősödésével. Síklaki István szociálpszichológus hozzátette: a gazdasági nehézségek és az ezekből fakadó kormánykritikák lehetnek a legfontosabb tényezők a Fidesz népszerűségének csökkenésében, de a dalhoz hasonló kulturális megnyilvánulások is hozzájárulhatnak az ellenzéki identitás megerősítéséhez.
Kulturális hatalom és a Fidesz stratégiája
Nagy Attila Tibor politikai elemző az ATV-nek nyilatkozva elmondta, hogy a Fidesz régóta törekszik a kultúra hegemóniájára. Majka klipje azonban jelentősen megkérdőjelezi a kormánypárt kulturális befolyását, különösen a fiatalabb generációk körében. A videó nemcsak szórakoztató tartalom, hanem olyan társadalmi kérdésekre is reflektál, amelyek a közvélemény figyelmét is felkeltik.
Egyensúly a művészetben
Majka korábban is nyilatkozott politikai kérdésekről, de dalaiban ritkán reflektált a közéletre. Most azonban úgy tűnik, hogy a rapper sikeresen lavírozik a művészi önkifejezés és a politikai kritika határán. A politológusok szerint ez a megközelítés komoly hatással lehet a magyar közéletre és a kulturális diskurzusra is.
Zsolt Péter, a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatója szerint a dal már most kilépett a szubkultúrából, és széles közönséget ért el. „Ez a nyilvánosság átalakulásának jele. Majka remekül időzített, és a Fidesznek valóban van oka az aggodalomra” – mondta a szakember.