Orbán Viktor véletlen kijelentése kérdőjelezi meg a kormányközeli kutatások hitelét
Orbán Viktor a Hont Andrásnak adott csütörtöki interjújában egy érdekes kijelentést tett, amely a politikai elemzők és megfigyelők figyelmét is felkeltette. A beszélgetés 51 perc 37 másodperc körül hangzott el az a részlet, ahol a miniszterelnök arról beszélt: 2021 őszén az ellenzéki összefogás megelőzte a Fideszt, mind a pártpreferenciák, mind a miniszterelnök-jelöltek népszerűsége tekintetében. Mint mondta, ezt az állapotot később sikerült csak megfordítaniuk a 2022-es választásokra.
Eltérés a közvélemény-kutatások és a valóság között?
A Vox Populi választási kalauz külön is kiemelte ezt a kijelentést, rámutatva, hogy a kormányzati megbízásból dolgozó közvélemény-kutatók, például a Századvég és a Nézőpont Intézet, ezzel szemben 2021 őszén teljesen más képet festettek a politikai helyzetről. Akkoriban a Századvég 6 százalékos, míg a Nézőpont 14 százalékos előnyt mért a Fidesz javára a biztos szavazók körében.
Ezzel szemben a legtöbb független kutatás azt mutatta, hogy az ellenzék enyhe előnyben volt, vagy legalábbis fej-fej mellett haladt a kormánypárttal. A miniszterelnök szavai tehát utólag megkérdőjelezhetik a fent említett intézetek akkori méréseinek hitelességét.
Rácz András: Ez egy súlyos kommunikációs hiba volt
A történtekre reagált Rácz András Oroszország-szakértő, a Corvinus Egyetem oktatója is. Közösségi bejegyzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy Orbán Viktor gyakorlatilag ezzel a megjegyzésével hiteltelenítette a kormányhoz közel álló kutatóintézeteket. Szerinte ez egy tipikus „ki nem kényszerített hiba” volt a miniszterelnök részéről, amely azt sugallja, hogy vagy nem kapott pontos kommunikációs iránymutatást, vagy egyszerűen nem tartotta be azt.
Rácz értékelése szerint az ilyen elszólások súlyos következményekkel járhatnak a politikai kommunikáció és a közvélemény-kutatásokba vetett bizalom szempontjából is.
Következtetés: újraértékelésre szorul a közvélemény-kutatások szerepe
Az eset ismét rávilágított arra, hogy a politikai kommunikációban minden szó számít, és egy-egy elejtett mondat komoly kérdéseket vethet fel. Orbán Viktor nyilatkozata nyomán sokakban felmerülhet a kérdés: mennyire lehet bízni azokban az adatokban, amelyeket a választási kampányok során közölnek a kormányközeli intézetek? A válasz egyelőre nyitott, de annyi biztos: a politikai narratíva és a valóság között néha meglepő szakadék tátong.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
