A borágazatot világszerte egyre súlyosabb kihívások érik, különösen a klímaváltozás és a kórokozók okozta növényi megbetegedések terjedése miatt. A hagyományos szőlőművelési eljárások gyakran magas költségekkel és intenzív vegyszerhasználattal járnak, ami hosszú távon nem tartható fenn. Ebben a helyzetben felértékelődnek azok az újítások, amelyek biztosíthatják a szőlőtermesztés jövőjét. Az egyik legfontosabb irányvonalat a rezisztens szőlőfajták képviselik, melyek természetes védekezőképességük révén kevesebb növényvédelmi beavatkozást tesznek szükségessé, így elősegítve a környezetbarát és gazdaságosabb termelést.
Magyarország, jelentős borászati múlttal bíró nemzetként, aktívan részt vesz ezen újító törekvésekben. Ebben kiemelkedő szerepet vállal a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete (PTE SZBKI). Az intézmény szakemberei évtizedek óta azon dolgoznak, hogy olyan szőlőfajtákat hozzanak létre, amelyek nem csupán a hazai termőhelyi viszonyokhoz idomulnak, hanem a globális problémákra is hatékony választ nyújtanak. Tevékenységük középpontjában olyan fajták nemesítése áll, amelyek ellenállnak a legjelentősebb, súlyos gazdasági kiesést okozó gombabetegségekkel szemben, miközben prémium minőségű termést adnak és jól viselik a szárazabb, melegebb éghajlati viszonyokat.
A pécsi kutatóintézet eredményei magukért beszélnek. Jelenleg 16 államilag elismert szőlőfajta és további 20 értékes klón fűződik a nevükhöz, amelyek már bizonyították rátermettségüket a hazai termesztésben. Az innovációs folyamat azonban nem állt le: 2000 óta összesen 36 új fajta- és klónjelöltet terjesztettek fel állami elismerésre. Ebből a figyelemre méltó számból 11 kifejezetten rezisztens fajtajelölt, amelyek a jövő borászatának meghatározó elemei lehetnek. Különös gondot fordítanak a Hungarikum fajtakörbe tartozó klónok továbbfejlesztésére is, ezzel is őrizve a magyar borvidékek egyedi karakterét.
A PTE SZBKI nemesítési stratégiájának egyik kulcsfontosságú célja olyan innovatív fajták létrehozása, amelyek lehetővé teszik a kisebb környezetterheléssel járó termesztéstechnológiák bevezetését, anélkül, hogy a termés minőségében kompromisszumot kellene kötni. Ez a törekvés teljes mértékben igazodik a modern fogyasztói igényekhez és a fenntarthatóság iránti növekvő elvárásokhoz. Jelenleg is körülbelül 300 különböző rezisztens nemesítési vonal részletes vizsgálata folyik az intézetben, ami jól tükrözi a kutatás intenzitását.
A kutatói tevékenység nem korlátozódik a laboratóriumi munkára és a kísérleti parcellákra. Az intézet szorosan együttműködik a termelőkkel, bevonva őket az új nemesítési anyagok üzemi szintű kipróbálásába. Ennek érdekében országszerte kisebb-nagyobb tájkísérleteket hoznak létre, ahol a gazdálkodók az intézeti szaporítóanyagból, a kutatók szakmai iránymutatása mellett tesztelhetik a legújabb fajtajelölteket. Ez a gyakorlatorientált szemlélet garantálja, hogy a nemesítési eredmények valóban megfeleljenek a termelési elvárásoknak és gyorsan elterjedhessenek. Ezek a magyarországi fejlesztések nemcsak a hazai borágazat számára jelentenek fontos lépést, hanem európai szinten is hozzájárulhatnak egy ellenállóbb és fenntarthatóbb szőlőkultúra kialakításához.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
