Jövő évtől jelentős jogszabályi változás lép életbe a közlekedési szabályokban: nemcsak a sofőr, hanem az üzembentartó is objektív felelősséget visel azért, hogy minden utas bekösse magát – vagyis köteles biztosítani az övhasználatot. Ennek elmulasztása esetén már nem egyéni, hanem rendszer szintű szabályszegésről van szó – írják a Közlekedésbiztonság oldalán. (A 24.hu közlése után a Közlekedésbiztonság eltávolította a cikket, megkérdezték őket ennek okáról, s arról tájékoztatták a 24.hu szerkesztőségét: a szöveg technikai okok miatt a tervezettnél korábban lett élesítve, ám hamarosan újra hozzáférhető lesz.)
Mi változik pontosan?
-
A változás 2026. január 1-jén lép hatályba.
-
Nem érinti az M2 és M3 kategóriás járműveket (például autóbuszok) – csak a személyautókat és könnyű haszongépjárműveket.
-
Korábban az övhasználat elmaradását csak az adott utas vagy a sofőr viselte, és bírság még rendőri intézkedés esetén sem automatikusan érkezett rendszeresen – ha viszont például a VÉDA-kapuk videója rögzített utast öv nélkül, nem lépett érvénybe.
Hogyan működik a gyakorlatban?
VÉDA-kapuk és automatikus bírság
A fejlett közlekedésbiztonsági kamerák, köztük a VÉDA-kapuk, már most is érzékelik az öv nélküli utasokat. A rendszer az új szabályokkal automatikusan kézbesíti a bírságlevelet az üzembentartónak, aki nem tudja tagadni a felelősségét.
Áthárítás lehetősége
Az üzembentartó – például egy cég – elnevezheti a valódi szabályszegőt. Ebben az esetben a fizetési kötelezettség átkerül az adott utasra. Ha ezt nem teszi meg, a bírságot neki kell rendeznie.
Miért vezetik be ezt a szabályt?
A Belügyminisztérium és a Közlekedésbiztonság célja, hogy az ösztönző rendszer ne csak az utasokra és a sofőrökre hasson, de a járműtulajdonosi, fenntartói oldalra is helyeződjön át.
-
2024-ben több mint 204 088 esetben intézkedett a rendőrség övhasználat hiánya miatt.
-
A személysérüléses baleseteknél 10,5 % körül alakult azok aránya, akik nem kötötték be magukat – bár 2022-ben még 17,1 % volt ez az arány.
-
2020–2021-ben 110 ember halálát is megelőzhették volna, ha az áldozatok mind egyben bekötik magukat.
Ki az üzembentartó?
Az üzembentartó az a személy vagy szervezet, akihez a jármű nyilvántartás szerint tartozik. Lehet:
-
Magánszemély (illetve céges tulajdonos)
-
Céges flotta vagy gépjármű-szolgáltató
-
Bérbeadó vagy kölcsönző cég
Ez a szerep határozza meg a felelősségre-vonás lehetőségét is az esetleges szabályszegésekért.
Mit kell tudnia egy autótulajdonosnak?
Tétel | Mit jelent ez gyermekeknél? |
---|---|
Ellenőrzési kötelezettség | Tulajdonosként kötelességed ellenőrizni, hogy minden utas bekötve van-e. |
Fizetési kötelezettség | Ha nem jelölsz meg más szabályszegőt, a bírság téged terhel – függetlenül attól, ki volt a sofőr. |
Hosszan tartó mulasztás | Többszöri esetben a rendszer automatikusan küldi a fizetési felszólítást – nem a rendőr dönt az övszabály helyzetéről, hanem a képi ellenőrzés. |
Mit tehetsz, hogy elkerüld?
-
Tájékoztasd az utasokat: figyelmeztesd őket beszálláskor, hogy az öv használata kötelező.
-
Használj emlékeztető matricákat az autóban – „Kérlek kötözd be magad!”
-
Telematikai rendszer bevezetése: autóstopperes üzenet, hangjelzés bekapcsoláskor.
-
Frissítési kampány vállalatoknak: céges autóknál belső tréningek, figyelemfelhívó levélküldések.
Mi történik, ha nem teszed?
-
Automatikus bírság: VÉDA-kapu, mozgó radar, fényképes közlekedési ellenőrzés.
-
Sofőr utólagos felelősségre vonása: Ha nevet mondasz, ő kapja a bírságot.
-
Tulajdonos terhe: Ha nem jelölöd meg a szabályszegőt, neked kell fizetni.
Egy átfogó rendszer jön 2026-tól, amely nem csak a szabályszegőt, hanem az üzembentartót is felelősségre vonja a biztonsági öv elmulasztásáért. Ez hatékonyabb bírságolási mechanizmust teremt a közlekedésbiztonság javítása érdekében. Ráadásul minden járműtulajdonosnak új, aktív szerepe lesz abban, hogy az utasokat bekösse – vagy ne, és ezzel vállalja a következményeket.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
