Politika

Itt az új törvény: Nincs kegyelem, feldarabolhatják a magyar cégeket Orbán Viktorék

Hivatalos.


Mint megírtuk, egy törvénytervezet szerint cégek tulajdonosait kötelezhetné vállalkozásuk eladására a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A törvény ugyanis bevezetné az úgynevezett „alapvető jelentőségű vállalkozás” fogalmát. Amennyiben pedig valakinek a cége ilyen minősítést kap, arra kötelezhetik, hogy váljon meg tőle. Úgy tűnik, a tervezetet életbe is léptetik.

Ennyi volt, a cégekre is lecsapnak Orbánék


A Népszava azt írta, ha a jelenlegi formában fogadják el a jogszabálytervezetet, akkor a fideszes káderekkel feltöltött Gazdasági Versenyhivatal egyedi döntések alapján a hivatalnak vagy akár a kabinetnek nem tetsző cégeket működésükben korlátozhat vagy akár arra kényszerítheti a tulajdonosaikat, hogy vállalkozásuk egy részét értékesítsék. Mindezt „a nagyobb verseny érdekében” – jegyezték meg.

Emlékeztettek, legutóbb a Spar került be a hírekbe azzal, hogy a kormányfő részesedést akart szerezni a cégben egy családtagjának. Arra is felhívták a figyelmet, hogy bár a javaslat jelenleg a NER-es cégek érdekeit szolgálja, ám amennyiben fordulna a politikai széljárás, egy új kormány kezében is

veszélyes fegyveré válhat a mostani törvénymódosítás.

Tiborcz István és a Spar


Beszámoltunk róla, hogy a Spar az elmúlt hetekben azzal került a sajtó címlapjára, hogy kiderült: a cég Svájcba menekíti a magyarországi vagyonát Orbánék elől. A holland tulajdonú cég osztrák leányvállalatát később kormányzati körökből komoly támadások érték. Csütörtökön derült rá fény, hogy több mint egy évvel ezelőtt

Rahimkulov család, nemrég pedig Tiborcz István próbálta megvenni a Spar Magyarország Kft.-t.

Az osztrák tulajdonosok mindkét vételi ajánlatot visszautasították, azonban nem meglepő, ha ezek után nem érzik magukat biztonságban Magyarországon.

Semjén Zsolt intézkedett


Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes még kedden terjesztette be a parlament elé Az igazságügyi tárgyú törvények módosításáról szóló 75 oldalas salátatörvényt, amelybe a kormány elrejtette az új versenytörvényre vonatkozó átalakításokat. Mint írták, a törvényjavaslat célja, hogy „a joggyakorlat tapasztalatai hasznosuljanak, és a jogalkalmazást segítsék, valamint hogy a törvények illeszkedjenek a változó társadalmi, szervezeti, technikai viszonyokhoz”. Mindennek azonban látható módon semmi köze nincs a gazdasági versenyről szóló törvény módosításához – tették hozzá.

Orbán Viktorék új törvényjavaslata szerint a jövőben a GVH egyes cégeket „alapvető jelentőségű vállalkozásnak” (avj) nyilváníthat, így

a GVH a tulajdonosokat cégük teljes értékesítésére is felszólíthatja (!).

A hivatal ködösít az ügyben

Megjegyezték, a hivatalnak ugyan vizsgálnia kell különböző paramétereket (piaci részesedés, pénzügyi erő, integráltság), ám a törvény nem rögzíti konkrétan, hogy mik az „alapvető jelentőségű vállalkozás” ismérvei, így azok lesznek alapvető jelentőségű cégek, amelyeket a GVH annak nyilvánít.

Különösen cinikus indoklásuk szerint a kormányzat célja, hogy az állítólagos „összhangot” megteremtse az EU-s szabályozással, valamint, hogy a GVH hatáskörei bővülhessenek „a versenytorzulások kiküszöbölése érdekében”, illetve, hogy GVH az érintett cégekkel szembeni intézkedéssel megőrizhesse egy-egy fontos ágazatban az ellátásbiztonságot.

„A módosítással még hatékonyabb lesz a hivatal »versenyvédelmi tevékenysége«”

– fogalmaztak a GVH közleményében, hozzátéve azt is, hogy a tervezett hatáskörbővítés szerintük „német mintán alapul”.


„Álláspontom szerint a versenytörvény módosítására irányuló törvényjavaslatban a jogalkotó messzemenőkig szem előtt tartotta

a jogállamisági szempontokat a tisztességes piaci verseny és a magyar fogyasztók védelme érdekében”

– írta közleményében Rigó Csaba, a GVH elnöke.

Tehát – a hangzatos lózungok ellenére – a versenytörvény módosítása lehetővé teszi az Orbán-kormány számára, hogy feldarabolhassa és felvásárolhassa a vele nem szimpatizáló cégeket. Mindezt pedig a „versenyre” hivatkozva vezényelnék le.

Parragh László megerősítette: napirenden van a magántulajdon korlátozása

Csütörtökön megírtuk, hogy Parragh László szerint is

napirenden van, hogy korlátozzák a magántulajdont.

Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a mandiner.hu-nak adott interjújában beszélt arról, hogy szerinte teljesen rendben van (!), hogy a GVH akár a cégük eladására is kötelezheti a jövőben a tulajdonosokat.


„Régóta napirenden van, hogy az állam a piac szabályozottabb működése és a túlzott vállalati erőfölény kialakulásának megakadályozása érdekében meghozhasson olyan intézkedéseket is, amelyek

adott esetben a magántulajdon korlátozásával is járhatnak”

– jelentette ki.

A kamara elnöke a portál kérdésére említette azt a kötelezettséget is, hogy az adott vállalat irányításában az állam kijelölhesse a tisztségviselőjét, vagy előírhassa egy adott vállalat feldarabolását (sic!), hogy meggátolja a túlzott piaci erőfölény kialakulását. Parragh László arról is fecsegett, hogy a jövőben majd a

GVH szabja meg, hogy melyik vállalkozás minősül „alapvető jelentőségű”-nek.

Vissza a Rákosi-korszakba

A terv tehát az Orbán-rendszer padlássöpréseként is értelmezhető. A Rákosi-korszakban ez volt az a módszer, amellyel a gazdáktól elkobozta a hatalom a terményeiket, jószágaikat, sok esetben a magántulajdonaikat. Kérdés, hogy a jelenlegi kormányzatnak ki lesz a célpontja: vajon kinek a magántulajdonát fogják korlátozni?


Érdemes megjegyezni azt is, hogy a kormányzat egyre ijesztőbb lépéseket tesz. A napokban döntöttek például arról, hogy rendkívüli központosítást vezényelnek le a kultúra területén.

Írtunk arról is, hogy a Budapest–Belgrád-vasútvonal építése miatt a magyar gazdák elveszítik a földjeiket: 29 gazdáról van szó, akiknek a termőföldjét, szőlőskertjét

kisajátítják az Orbán-kormány gigantikus projektje miatt.

Hírt adtunk arról is, hogy több családnak is el kell hagynia az otthonát a Rákosrendezőn épülő mini-Dubaj projekt miatt. Nekik penészes cserelakásokat ajánlottak fel, és felszólították őket, hogy költözzenek el eddigi otthonaikból.


forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top