Nem ez az első eset, hogy rákkeltő anyag került ki egy akkumulátorfeldolgozó üzemből.
Kimagasló értékben mutatott ki rákkeltő hatású vinil-kloridot, valamint toxikus hatású diklóreténeket a Salgó-patak vizében egy vizsgálat.
Az arzénkoncentráció is magasabb volt,
mint a felszíni vizekre megengedett határérték – írta közleményben a Greenpeace Magyarország.
Mintát vettek a vízből a rákkeltő akkumulátorfeldolgozó szennyezése után
Miután márciusban a helyi lakosok jelezték, hogy furcsa, vöröses–sárgás lé folyt a patakba, a civil szervezet mintát vett. A szennyezés a közeli akkumulátorhulladék-kezelő cég, az Éltex Kft. telephelyéről érkezett.
A civil szervezet tájékoztatása szerint a vinil-klorid
bizonyítottan emberi rákkeltő, DNS-károsító, mutagén hatással rendelkező illékony szer.
A szintén magas koncentrációban kimutatott cisz-diklóretén pedig mérgező anyag, amely különösen a vízi környezetre veszélyes.
„Elfogadhatatlan, hogy egy rendszeresen szabálytalanul eljáró és súlyos környezetszennyezést okozó cégre van bízva a hazai akkumulátorgyártásból származó hulladékok átvételének jelentős része. Az ország lakosságának és a természet védelmének érdekében
szigorúan ellenőrizni kell, hogy a különböző veszélyes hulladékok megfelelő kézbe kerüljenek”
– hangsúlyozta a Greenpeace. A szennyezés ügyében bejelentést tettek a Nógrád Vármegyei Kormányhivatalnál, a katasztrófavédelmi hatóságnál, és az Országos Vízügyi Főigazgatóságnál is.
Mint írták, az Éltex Kft. az utóbbi években jelentősen növekedett. Jelenleg meghatározó cég az akkumulátorgyárak hulladékának a kezelésében, többek között a gödi Samsung-gyár hulladékának is kiemelt elszállítója.
Április elején már bírságot kaptak
Mint ismert szabálytalanul tárolták, ráadásul a veszélyességet jelző kódot is megváltoztatták a 83 tonnányi nehézfém tartalmú anyagon, amelyet egy hulladékfeldolgozó cég mocsai telephelyén talált a hatóság. Az információk szerint
a többtonnányi hulladék a Komárom-Esztergom vármegyei akkumulátorgyárból származott.
A hulladékfeldolgozó Éltex Kft.-t
3,2 millió forintos bírsággal sújtották,
de az ügyről a lakosság nem értesülhetett. A cég 2016 óta működik Mocsa község határában, a telephely a dél-koreai SK On Hungary Kft. komáromi akkumulátorgyárától körülbelül 15 kilométerre fekszik.
Videó: