A gödi Samsung üzeménél IS magzatkárosító NMP-oldószert azonosítottak.
Akkumulátorgyártáshoz is használt
magzatkárosító NMP-oldószer került a gödi Samsung üzem által is használt városi kommunális szennyvízcsatornába
– hívta fel a figyelmet a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. válaszlevele alapján a Greenpeace.
A környezetvédő szervezet még februárban vett mintákat a gödi Samsung-gyár mellett található – a termőföldbe nagy mennyiségben szivárgó – kifolyó vízből, amelyben súlyosan mérgező NMP-oldószer jelenlétét mutatták ki a vizsgálatok. Azonban még akkor nem lehetett tudni, hogy kommunális vagy ipari szennyvíz került-e a környezetbe.
A laboratóriumi vizsgálat jelentős, 200 mikrogramm/liter mennyiségű NMP-oldószer jelenlétét mutatta ki, ezért a szervezet adatigényléssel fordult
- a DMRV Duna Menti Regionális Vízmű Zrt.-hez,
- a katasztrófavédelemhez,
- a Pest Vármegyei Kormányhivatalhoz,
- valamint Göd Város Önkormányzatához is.
A hatóságoktól érdemi választ egészen a mai napig nem kaptak az ügyben. A DMRV Zrt. ugyanakkor annyit közölt, hogy:
„2024. február 21-én a Csomád, Göd-Újtelep településrész és a Samsung SDI Magyarország Zrt. gödi gyárának szociális szennyvizét szállító gödi közüzemi szennyvízelvezető hálózaton, a hálózatba került lakossági eredetű csatornaidegen anyagok által okozott dugulás következett be. A dugulás következtében városi-kommunális eredetű szennyvíz lépett ki felszínre a Göd, »Bócsai körforgalomnál«, amely a körforgalom mellett elhelyezkedő szántó területre is kijutott. A kérdéses esemény során csőtörés nem történt.”
Simon Gergely, a Greenpeace Magyarország vegyianyag-szakértője hangsúlyozta:
követelik, hogy a hatóság vizsgálja ki ezt az esetet,
legyen jogi következménye a szennyezésnek, indítson vizsgálatot annak tisztázására, hogy továbbra is fennáll-e a szennyezés, és tegyen azonnali lépéseket, hogy a jövőben ne történhessen meg hasonló szabálytalan kibocsátás.
Követelik továbbá, hogy a környezetvédelmi hatóság szerezzen érvényt a bíróság döntésének, és hatályos környezethasználati engedély hiányában
azonnal állítsa le az akkumulátorgyár működését,
különösen annak fényében, hogy a mérések alapján feltételezhető, hogy az üzem már eleve nem tartotta be a korábbi engedélyben előírtakat sem (!).
A Greenpeace egy országos petíciót is indított, amelyben az alábbi követeléseiket fogalmazták meg:
- A hatóságok szigorú és hatékony fellépéssel garantálják a hazánkban működő akkumulátoripari létesítmények szennyezésmentes működését.
- Készüljön stratégiai környezeti vizsgálat, amely megmutatja az akkumulátor-iparági üzemek környezetre gyakorolt hatásait.
- Amíg ezek a feltételek nem teljesülnek, addig ne engedélyezzenek hazánkban újabb akkumulátoripari létesítményeket, ne bővítsék a jelenlegieket.
A Greenpeace petícióját >>ITT<< írhatod alá.
Megírtuk, hogy NMP-oldószer jelenlétét mutatták ki a győri talajvízben is, de a debreceni akkumulátorgyárnál is azonosították az NMP jelenlétét.
(Greenpeace Magyarország/Facebook / népszava.hu nyomán) | forrás