Lázár János építési és közlekedési miniszter pénteken bejelentette, hogy a MÁV teljes átalakítása előtt áll, melynek első lépéseként Pafféri Zoltán vezérigazgató szeptember 1-jével távozik posztjáról.
A MÁV vezetését ideiglenesen a MÁV-Start vezérigazgató-helyettese veszi át. Lázár hangsúlyozta, hogy az új rendszerhez új menedzsment is szükséges, amely képes lesz megvalósítani a miniszter által bemutatott ötpontos akciótervet:
Új személyszállítási törvény: Lázár János szeptemberben a parlament elé terjeszti az új személyszállítási törvényt, amely a közlekedéshez való jogot állampolgári joggá nyilvánítaná.
A törvény célja, hogy minden magyar állampolgár naponta háromszor eljuthasson a lakóhely és a járásközpont között, valamint kétszer a járásközpont és a megyeszékhely között átszállás nélkül.
Új vasútpálya-építési program: A következő négy évben 500 kilométer új vasútpálya építését tervezik.
A projekt finanszírozására a kormány az Európai Beruházási Bankhoz fordul 1 milliárd eurós hitelért, amelyet a kormány további 1 milliárd euróval egészít ki.
A munkálatok 2025-ben kezdődnek, és nemcsak új vasúti szakaszokat építenek, hanem meglévő vonalakat is felújítanak, például a budapesti HÉV-eket és a Gubacsi hidat.
Új járművek beszerzése: A MÁV járműparkjának megújítása érdekében több lehetőséget is mérlegelnek, beleértve vadonatúj járművek vásárlását, hazai gyártást külföldi partnerek bevonásával, valamint jó minőségű használt járművek beszerzését.
Utasok komfortérzetének növelése: A tervek között szerepel egy új MÁV-applikáció bevezetése 2025-ben, valamint az utastájékoztatás fejlesztése.
Több vasútállomás és pályaudvar is megújul, köztük a Nyugati pályaudvar Budapesten, valamint állomások Debrecenben, Győrben és Siófokon.
A MÁV és leányvállalatainak újjászervezése: A MÁV Zrt. három leányvállalatra bontják, amelyek közül az egyik a személyszállítással, a másik a pályaműködtetéssel, a harmadik pedig a cégek kiszolgálásával foglalkozik majd.
A miniszter elismerte, hogy az elmúlt években a tömegközlekedés háttérbe szorult, és a kötött pályás fejlesztések szinte kizárólag uniós forrásokból valósultak meg. Lázár azonban most fordulatot ígér, amelyben a közlekedés jelentős szerepet kap.
Az akcióterv részeként Lázár kitért arra is, hogy a hőség következményeit politikai eszközként használni nagy hiba lenne. Ezzel kapcsolatban hozzátette, hogy a vasúti közlekedésben a jelenlegi, elavult járművek nem alkalmasak a szélsőséges időjárási körülmények kezelésére, és rövid távon buszokkal váltják ki a vonatokat.
A bejelentés nem maradt reakció nélkül: egy ismert közlekedési szakember élesen bírálta a miniszter döntéseit, és úgy vélekedett, hogy
nem másokat, hanem magát Lázár Jánost kellene leváltani