A magyar ipar kapcsán közölt friss adatokat a KSH.
Az év első hét hónapjában az ipari termelés 3 százalékkal kisebb volt, mint tavaly.
2024 júliusában az ipari termelés volumene 1,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól – jelentette pénteken az első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A jelentős eltérést a munkanaphatással korrigált és a nyers adat között az okozza, hogy júliusban kettővel több munkanap volt idén, mint tavaly. Az előző hónaphoz, júniushoz viszonyítva változatlan maradt szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás.
A második becslés ennél is horrorisztikusabb lehet
A KSH első becslésében annyit közölt, hogy a volumen a 4 legnagyobb súlyú terület közül többek között
a járműgyártásban csökkent.
Emellett a villamos berendezés gyártásában, valamint a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában is csökkenés történt, az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában viszont nőtt a termelés volumene – részletezték az MTI-n.
Ilyenkor bizony visszaüt a kormányzati sikersztoriként tálalt, külföldi nagyvállalatok mértéktelen kiszolgálásával megvalósított magyarországi autóipar túlsúlya. A szektor a magyar export körülbelül 20 százalékát, valamint a GDP 5 százalékát teszi ki, és jó ideje zuhanó tendenciában van.
Az év első 7 hónapjában az ipari termelés 3 százalékkal kisebb volt, mint 2023 azonos időszakában. A júliusi ipari termelés részletes adatait egy hét múlva, szeptember 13-án közli második becslése alapján a KSH.
Az augusztusi második becslés már komoly bajt mutatott
Megírtuk, hogy a KSH adatai szerint 2024 júniusában az ipari termelés volumene 8,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A jelentős eltérést a nyers adathoz képest az okozza, hogy ebben a hónapban kettővel kevesebb munkanap volt, mint 2023 júniusában.
A feldolgozóipari alágak döntő többségében visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben a villamos berendezés gyártásában. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok (hogy az idősorokat térben és időben is összehasonlíthatóvá tegye – a szerk.) alapján az ipari kibocsátás 0,5 százalékkal nagyobb volt a 2024. májusinál.
Az ipari export volumene 8,1 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál.
A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 28 százalékát képviselő járműgyártás volumene 11,8 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához mérten. A közúti gépjármű gyártása 14,4, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 9,7 százalékkal csökkent.
Az akkumulátorok gyártásának volumene is csökkent
A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene 31, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 22 százalékkal csökkent.
Még „szerencse”, hogy ilyen visszaesés mellett is egymás hegyén-hátán telepíti a kormány az új akkumulátorgyárakat szerte az országban, bármi áron…
Ennek szomorú példája, hogy hiába áll per alatt a gödi Samsung-gyár környezethasználati engedélye, ők erre fittyet hányva építhetik a harmadik akkumulátorgyárat.
Az átlagkereset alig nőtt, az élelmiszerárak viszont kilőttek
A hivatal mérései szerint 2024 júniusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 642 ezer forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 442 ezer forint volt.
Az átlagfizetés mellett az árak is nőttek, de ezt már nem reklámozza a KSH. Így
- a liszt ára 38,1 százalékkal
- a cukoré 13,9 százalékkal
- az olajé pedig 9 százalékkal
emelkedett júniusról júliusra, miután megszüntette a kormány a kötelező akciókat. Mellesleg 2024 májusában a fogyasztói árak átlagosan 4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.
Az élelmiszerek ára tavaly májushoz képest 1 százalékkal nőtt, ezen belül
- a cukoré 29,6,
- a csokoládé és kakaóé 9,8,
- a gyümölcs- és zöldségléé 9,5,
- a büféáruké 8,8,
- a sertéshúsé 8,6,
- az éttermi étkezésé 8,1,
- az alkoholmentes üdítőitaloké 5,6 százalékkal