A szélsőséges időjárás hatása az élelmiszerárakra: további drágulás várható
Az utóbbi években tapasztalt szélsőséges időjárási jelenségek komoly hatással vannak a mezőgazdaságra, és ez Magyarországon is egyre nyilvánvalóbb. Az aszály, a hőhullámok és a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék egyaránt hozzájárulnak ahhoz, hogy a zöldségek és más élelmiszeripari termékek ára drasztikusan emelkedjen. A legfrissebb adatok szerint 2024-ben újabb áremelkedésekre lehet számítani, különösen a friss zöldségek, tejtermékek és haltermékek esetében.
Zöldségek áremelkedése: egyre drágább a paprika és a paradicsom
Az elmúlt hónapokban különösen érzékelhető volt a zöldségárak növekedése a hazai piacokon. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2024 augusztusában a zöldségek ára 7 százalékkal nőtt, ami kétszerese volt az általános inflációnak. A budapesti nagybani piacon a fürtös paradicsom ára 58 százalékkal, a kígyóuborka 40 százalékkal, míg a paprika 37 százalékkal emelkedett. Ennek legfőbb oka, hogy az aszály miatt jelentősen kevesebb termett ezekből a zöldségfélékből. Raskó György agrárközgazdász szerint az őszi hónapokban további áremelkedés várható a friss zöldségek és gyümölcsök piacán.
Tejtermékek helyzete: csökkenő tejhozam és növekvő árak
Az extrém meleg időjárás nemcsak a növényekre, de az állatokra is hatással van. A tehenek, amelyek normál esetben tejtermelésre fordítják energiájukat, most saját testük hűtésére kénytelenek felhasználni azt. Ennek következtében az Európai Unióban a tejhozam 10-15 százalékkal csökkent, és a tej zsírtartalma is alacsonyabb lett. Harcz Zoltán, a Tej Terméktanács ügyvezetője szerint ez az alacsonyabb tejhozam már most megjelenik a tejipari termékek áraiban. A vaj termelői ára az EU-ban 66 százalékkal emelkedett, és bár Magyarországon egyelőre stagnál, a sajt, a tejföl és a tejszín árai is emelkedni fognak az ősz folyamán.
Haltermékek és a klímaváltozás hatásai
A mezőgazdasági termékeken kívül a haltermékek piacán is várható áremelkedés, bár a halgazdaságok egyelőre igyekeznek mérsékelt áremelést alkalmazni. Lévai Ferenc, az Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet szóvivője szerint a halgazdaságok mindössze néhány százalékos áremelésre készülnek, igyekezve megtartani a tavalyi árszintet.
A csapadék és az Alföld helyzete
A szélsőséges esőzések ellenére az Alföldön belvíz kialakulása nem várható, mivel a terület megfelelően kezelte a nagy mennyiségű csapadékot. Csősz Tibor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Szövetségének tanácsosa szerint a föld gyorsan felszívta a lezúdult esőt, így nem alakultak ki komolyabb problémák a térségben.
Összefoglalás
Az élelmiszerárak drágulása tovább folytatódik Magyarországon, amelyet leginkább a szélsőséges időjárási körülmények súlyosbítanak. A zöldségek, a tejtermékek és a haltermékek áremelkedése mind a mezőgazdasági termelés csökkenésének és a klímaváltozás negatív hatásainak a következménye. Mindezek alapján a fogyasztók számára további költségnövekedésre lehet számítani az elkövetkező hónapokban, ami az élelmiszerpiac egészét érinti.