Bayer Zsolt legújabb kirohanása: Bojkottáljuk a Spárt!
Bayer Zsolt, a kormánypárti publicista legutóbbi véleménycikkében, amely csütörtökön jelent meg a *Magyar Nemzet* hasábjain, éles kirohanást intézett a Spar üzletlánc ellen, és nyílt bojkottot hirdetett meg. A provokatív hangvételű írásban Bayer arra szólítja fel a “tisztességes magyar embereket”, hogy ne lépjék át a Spar áruházak küszöbét.
Mi áll a háttérben?
Bayer kifakadása mögött az Európai Unió Bíróságának egy friss döntése áll, amely a Sparnak adott igazat egy jogi vitában. A történet 2022-re nyúlik vissza, amikor a Spar egyik vidéki üzletét büntetéssel sújtották, mert nem tartotta be az árstoprendelet előírásait. Ez a kormányzati rendelet előírta, hogy a kereskedők bizonyos mezőgazdasági termékeket meghatározott áron és mennyiségben árusítsanak, valamint meghatározott készleteket tartsanak raktáron.
A Spar azonban nem hagyta annyiban az ügyet, és bírósági útra terelte a dolgot, végül szeptemberben az Európai Unió Bírósága megállapította, hogy az árstoprendelet ellentétes volt az uniós joggal. Bayer felháborodását ez váltotta ki, hiszen szerinte az uniós bíróság „aljas és gátlástalan gazemberekből áll”, akik politikai eszközként használják hatalmukat.
Bayer indokai
Bayer Zsolt véleménycikkében azt hangsúlyozza, hogy a Spar üzletek „drágák is, szarok is, ráadásul aljas gazemberek” vezetik őket. A kijelentése nyilvánvalóan túlmutat a konkrét bírósági ügyön, és átfogó kritikát fogalmaz meg az osztrák áruházlánc üzletpolitikájával szemben is. A cikkben Bayer azt is írja, hogy „ezekkel a rohadékokkal nem tudunk mit kezdeni, de nyugalomra int, hogy ennek is majd eljön az ideje”, utalva ezzel arra, hogy szerinte a Spar és az EU Bírósága felelősségre lesz vonva valamikor a jövőben.
A Spar reakciója
Heiszler Gabriella, a Spar Magyarország vezérigazgatója, a történtekre reagálva a LinkedInen tett közzé egy bejegyzést, amelyben hangsúlyozta, hogy a Spar számára rendkívül fontosak a vásárlók visszajelzései. Rámutatott arra is, hogy az áruházlánc 2022 után 2023-ban is elnyerte a Vásárlói Nívódíjat, ami a fogyasztók elégedettségének egyik legfontosabb mérőszáma.
A vezérigazgató bejegyzése inkább a pozitív visszajelzésekre és a vállalat sikereire fókuszált, kerülve a direkt konfliktust Bayer állításaival. Az azonban nyilvánvaló, hogy a Spar vezetése nem kívánja kommentálni az ügy politikai vetületeit, inkább a vásárlók elégedettségére és az üzleti eredményekre helyezte a hangsúlyt.
Társadalmi reakciók
Bayer Zsolt kijelentései nem először váltanak ki heves reakciókat, és a mostani kirohanása is megosztotta a közvéleményt. A Spar bojkottjára való felhívása bizonyos csoportokban visszhangra találhat, különösen a kormányzati intézkedésekkel szimpatizálók körében. Ugyanakkor a Spar a magyar piacon stabil vásárlói bázissal rendelkezik, és a Vásárlói Nívódíj elnyerése is azt mutatja, hogy sokan elégedettek az áruházlánccal.
Záró gondolatok
Bayer Zsolt bojkottfelhívása ismét rávilágít arra, hogy a politikai véleményformálás Magyarországon sokszor átnyúlik a gazdasági élet területeire is. Az ilyen típusú bojkottoknak ugyan lehet rövid távú hatásuk, de kérdéses, hogy valóban meg tudják-e változtatni egy olyan jelentős piaci szereplő, mint a Spar, helyzetét és megítélését. Ahogy az ügy folytatódik, valószínűleg újabb vélemények és állásfoglalások jelennek meg, hiszen a politikai és gazdasági diskurzusok gyakran szorosan összefonódnak a mai Magyarországon.