Politika

Megszorítás: A nyugdíjkorhatár emelését és fokozatos szigorítást javasol az Orbán-kormánynak a kiszivárgott jelentés

Nyugdíjreform javaslatok: Emelnék a nyugdíjkorhatárt és szigorítanák a Nők40 programot az OECD jelentés alapján


Az Orbán-kormány számára készült, kiszivárgott OECD-jelentés szerint jelentős változtatásokra lenne szükség a magyar nyugdíjrendszer fenntarthatósága érdekében. A nyugdíjkorhatár fokozatos emelése és a Nők40 program szigorítása is szerepel a javaslatok között. A jelentés egyes részleteit a HVG hozta nyilvánosságra, a Grantis Zrt. pénzügyi tanácsadó cég közleményében pedig további fontos pontokat is ismertettek. Az OECD tanulmányát elemzők is megvizsgálták, de a kormány hivatalosan nem kommentálta annak tartalmát.

A nyugdíjkorhatár fokozatos emelése

Az OECD tanulmány egyik kulcsjavaslata a jelenleg 65 éves nyugdíjkorhatár további növelése. Az ajánlás szerint a korhatárt a várható élettartam emelkedéséhez kellene kötni, mégpedig úgy, hogy egy évnyi élettartam-növekedés nyolc hónappal emelné meg a nyugdíjba vonulás időpontját. Ez alapján a nyugdíjkorhatár 2045-re 67 évre, majd 2070-re 69 évre emelkedne.


Az OECD egy rugalmasabb rendszert is javasolna, amelyben lehetőséget biztosítanának a korai nyugdíjazásra, de ez az ellátás csökkenésével járna. Ez a koncepció már korábban is felmerült magyar nyugdíjszakértők részéről, hiszen egy olyan kompromisszumos megoldásról van szó, amely lehetőséget biztosít a korai visszavonulásra, de a fenntarthatóság érdekében csökkentené a nyugdíj összegét.

A Nők40 program szigorítása

A másik fontos elem az OECD javaslataiban a Nők40 program módosítása, amely lehetővé teszi a nők számára, hogy 40 év szolgálati idő után, korhatár előtt nyugdíjba vonulhassanak. A javaslat szerint a program alsó korhatárát fokozatosan 60 évre emelnék, és növelnék a szükséges szolgálati időt is. A jelentés azt is felvázolja, hogy a Nők40-et teljesen kivezethetnék, így végül a nyugdíjkorhatár megegyezővé válna a férfiak és nők számára.

Ez a javaslat régóta vitatott téma Magyarországon, mivel a program egyszerre kínál jelentős előnyt a nők számára, de terhet is ró a nyugdíjrendszerre, mivel sokan viszonylag fiatalon vonulhatnak vissza a munkaerőpiacról, ami a járulékfizetők csökkenéséhez vezet.


A 13. havi nyugdíj korlátozása és a tb-járulékok emelése

A javaslatcsomag további elemei között szerepel a 13. havi nyugdíj korlátozása a magasabb nyugdíjak esetében. Ez azt jelentené, hogy a magas jövedelmű nyugdíjasok számára kevesebb vagy semmilyen extra juttatás nem járna a 13. havi nyugdíj formájában. Emellett az OECD szorgalmazza a társadalombiztosítási járulékok növelését is, ami a nyugdíjrendszer finanszírozásának megerősítésére irányul.

Politikai reakciók és kilátások

Bár a magyar kormány hivatalosan nem kommentálta a kiszivárgott jelentést, a nyugdíjreform kérdése továbbra is akut probléma marad a magyar társadalomban. A nyugdíjkorhatár emelése és a Nők40 program szigorítása olyan lépések, amelyek valószínűleg politikai és társadalmi vitákat váltanak ki.


Az OECD jelentése rámutat arra, hogy a kormánynak sürgősen foglalkoznia kell a nyugdíjrendszer hosszú távú fenntarthatóságával. Az Európai Bizottságnak tett vállalások szerint a nyugdíjreform társadalmi egyeztetését már 2023 márciusáig el kellett volna kezdeni, azonban ennek elindítására egyelőre nincs nyilvános jel.

Az OECD reformjavaslatai bár logikus lépéseket vázolnak fel a nyugdíjrendszer hosszú távú stabilitása érdekében, a bevezetésük politikailag és társadalmilag is kihívásokkal teli lehet.

forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top