Hiába az egészségügy botrányos helyzete, Pintér tárcája nem tágít.
Orbánék szerint még nem eléggé omlott össze az egészségügy ahhoz, hogy a magánszolgáltatókat is bevonják a közfinanszírozott ellátásokba
– derül ki a Népszava cikkéből.
A várólistás műtéteket például nem tekintik „hiánypótló állami szolgáltatásnak”. Arra hivatkoznak, hogy „mindenkit el tudnak látni, csupán az ellátás pontos időpontja kérdéses”. Tehát ha egy beteg éveket kényszerül várni fájdalmak között, a betegsége által korlátozottan, akkor sem fizeti a magánellátást az állam.
Pintér tárcája döntött: az egészségügy helyzete nem fog javulni
Pintér Sándor minisztériuma nemrégiben nyilvánosságra hozta azt a törvénytervezetet, amely lehetővé tenné, hogy a magánszolgáltatók közfinanszírozott ellátást nyújtsanak hiánypótló szolgáltatásként. A tervezet azonban nem tartalmazott konkrét részleteket, azonban a szakértők értelmezésében ez azt jelenti, hogy a magánszolgáltatók több állami támogatáshoz juthatnának.
A Belügyminisztérium közleményéből kiolvasható, hogy a változás csupán jogtechnikai jellegű: ezentúl sem fogják jelentősebb mértékben bevonni a magánegészségügyi szolgáltatókat az államilag finanszírozott ellátásba. Jó példaként az Országos Gerincgyógyászati Központot nevezték meg példaként, amely már jó ideje a csak különleges szaktudással elvégezhető gerincstabilizáló műtétekkel foglalkozik, a többi ellátást kiszervezi.
Válaszuk szerint ez a közegészségügyi rendszer
az esetek legalább 95 százalékában nem képes szolgáltatást nyújtani,
és ezért a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) külföldön kényszerül megvásárolni. Ehhez tehát nem elég az sem, ha valamilyen eljárásra akár többéves a várólista. A Belügyminisztérium a mostani ellátási problémákból
nem lát olyat, amelynek biztosításához magánszolgáltatókat kellene bevonni.
Pintér tárcája csak egy feltétellel finanszírozná a műtéteket a magánszolgáltatóknál
Az újabb területek bevonása kapcsán annyit mondtak, hogy „az orvostudomány fejlődésének iránya és üteme függvényében lesz majd mérlegelendő az ellátás hiánypótló jellege”.
A Belügyminisztérium válasza szerint az egészségbiztosító folyamatosan monitorozza az általa igénybe vett külföldi ellátásokat, és költségszámításokat végeznek. Ha valami itthon olcsóbb lenne, akkor végső soron hiánypótlóként bekerülhet a közfinanszírozotti magánelltások körébe.
Tehát első sorban a pénzt tartják szem előtt.
Ennek ellenére a Belügyminisztérium álláspontja, hogy a jelenlegi rendszer a betegek érdekeit szolgálja.