Politika

Ebből botrány lesz: megírták Orbán Viktor ünnepi beszédét, mutatjuk a legerősebb részeket

Megírták Orbán Viktor igazi október 23-ai beszédét – tényleg kitörne a forradalom, ha elmondaná?


Az idei október 23-ai ünnepségek közeledtével újabb érdekes politikai akció történt: Ujhelyi István, korábbi MSZP-s, majd független európai parlamenti képviselő összeállított egy beszédvázlatot Orbán Viktor számára. Az anyag állítása szerint a miniszterelnök korábbi beszédeinek tartalmára épül, de merész politikai állásfoglalásokat tartalmaz.

A fiktív beszéd egyik legfontosabb üzenete az, hogy Magyarország nyugati orientációja mellett érvel, és figyelmeztet arra, hogy ne engedjük, hogy az ország eltérjen erről az útról. A szövegben egyértelműen kritizálja a Gazprommal való szoros kapcsolatot, és elhangzik egy figyelmeztetés is: „Ne váljunk a Gazprom legvidámabb barakkjává!” Ez a kifejezés a Kádár-korszakra emlékeztető „legvidámabb barakk” elnevezést használja, amely a magyar szocialista rendszer sajátos helyzetére utalt Kelet-Európában.

Miért váltott ki ekkora visszhangot a beszéd?



Ujhelyi István provokatív szövege éles ellentétben áll Orbán Viktor kormányának keleti nyitás politikájával és a Fidesz retorikájával, amely az utóbbi években egyre inkább kritikus volt a nyugati intézményekkel, például az Európai Unióval és a NATO-val szemben. Orbán miniszterelnök rendszeresen hangoztatja, hogy Magyarország szuverenitásának megőrzése érdekében fontos, hogy „kivédje a nyugati beavatkozásokat”, míg Ujhelyi beszéde ennek éppen az ellenkezőjét hangsúlyozza: Magyarország sorsa a Nyugathoz kötődik, és fontos, hogy ne sodródjon el az európai közösségtől.

Kitörne-e forradalom, ha Orbán ezt elmondaná?

A kérdés provokatív, és valószínűleg Ujhelyi István is tisztában volt vele, hogy a szöveg célja nem a reális politikai program, hanem inkább a figyelemfelkeltés és a politikai diskurzus megváltoztatása. Ha Orbán Viktor valóban elmondana egy ilyen beszédet, az alapjaiban rengetné meg a jelenlegi magyar politikai irányt. Az ország vezetője egy olyan kijelentéssel, amely a nyugati irányultság mellett tesz le voksot, és elítéli a keleti, különösen az orosz befolyást, valószínűleg meglepné a saját táborát, és hatalmas vitákat váltana ki. A kérdés inkább az, hogy a politikai változás igénye mekkora a társadalomban, és mennyire áll készen egy esetleges fordulatra a kormányzat politikája.

Politikai színház vagy valóság?



Ujhelyi ezzel a beszéddel egy politikai színházat hozott létre, amelyben Orbán Viktor egy alternatív szerepben jelenik meg: egy olyan miniszterelnökként, aki felismeri, hogy Magyarország jövője a Nyugathoz kötődik, és nem hajlandó az országot a keleti autoriter rendszerek ölelésébe hajtani. Természetesen Orbán politikai nézetei és kommunikációja messze állnak ettől, de a beszéd arra világít rá, hogy vannak olyan politikai csoportok, amelyek szerint Magyarországnak újra kellene gondolnia a jelenlegi irányvonalát.

Az október 23-ai forradalom szelleme mindig is a szabadság és a függetlenség melletti kiállásról szólt. Ujhelyi szerint most is hasonló helyzetben vagyunk, és egy olyan politikai beszéd, amely a nyugati integráció fontosságát hangsúlyozza, visszahozhatja a forradalmi hangulatot, ha a társadalom valóban elég nyitott és kész egy ilyen váltásra.

A valós kérdés inkább az, hogy Magyarország jelenlegi helyzetében valóban képes-e forradalmi változást hozni egy politikai beszéd, vagy a mélyen gyökerező politikai megosztottság és a nemzetközi kapcsolatok bonyolult rendszere miatt ez inkább csak egy elképzelhetetlen fikció marad.

A legerősebb részleteket az mfor szemlézte:

„Micsoda erő dobogtatja annak a szívét, akiben megszületik a döntés; akár a halál kockázatát is vállalva, de kiáll a hazáért, a függetlenségért és a szabadságért (…) A csontjainkban és a zsigereinkben éreztük, hogy a haza sorsa forog kockán. Ezért nem számított a túlerő. Nem lehetett többé méricskélni és latolgatni. Az emberfelettire kellett vállalkoznunk. Minden más a nemzet elenyészéséhez, lassú önfeladásához, biztos felmorzsolódásához vezetett volna.” – (Orbán Viktor beszéde, 2013. október 23.)

„Mi az ajtót a Nyugatnak kinyitottuk, az oroszoknak, a Szovjetuniónak, a kommunizmusnak meg ajtót mutattunk. És azt üzenjük a jövőnek, hogy ne engedjék, hogy ezek a dolgok visszamásszanak az ablakon. A fiatalok továbbra is tartsanak ki a nyugatos Magyarország mellett, ne engedjék, hogy Magyarországot erről az útról letérítsék, ne váljunk a Gazprom legvidámabb barakkjává (…) Lehet, hogy az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik, a demokráciát pedig nem lehet felülről irányítani, hanem csak az emberek szívéből nőhet ki!” – (Orbán Viktor beszéde, Fidesz-születésnap, 2007.)


„Ha Európa engedi, hogy a szomszédságában szuverén államok essenek leplezetlen birodalmi önkény áldozatává, akkor azzal saját biztonságát is veszélyezteti. Az Európai Unió csak egységesen tud hatékonyan fellépni a terjeszkedési ambícióit újra nyíltan hirdető Oroszországgal szemben, és csak egységesen tudja nemzetközi szerepét a multipoláris világban megerősíteni, így garantálva polgárai biztonságát. (…) Ukrajna sikeres politikai, társadalmi és gazdasági átalakulásának egyik feltétele, hogy megnyíljon számára az Európai Unióhoz, valamint az ukrán kormány elkötelezettségét figyelembe véve a NATO-hoz való csatlakozás lehetősége; ez óriási stabilizáló erőt jelentene észak–keleti szomszédunk számára.” – (Igen, Magyarország többreképes! / Fidesz EP-választási program, 2009.)

„Európa polgárainak jólétét és biztonságát a nemzetállami keretek ma már nem garantálják kielégítően (…) Mi egy, a tagállamok együttműködését elmélyítő, belső kohézióját növelő, szolidáris, a politikai integráció irányába továbblépő, hatékony, a problémákra koncentráló uniót szeretnénk látni.” – (Igen, Magyarország többreképes! / Fidesz EP-választási program, 2009.)


„Tudom, azért jöttünk ma ide, mert egyikünk sem akar olyan országban élni, ahol félelem és bizonytalanság uralkodik. Nem akarjuk hagyni, hogy a mindenen átgázoló magánérdek, az üzleti érdekek vagy az elvakult gyűlölet fölperzseljék mindennapjainkat, biztonságunkat, lehetőségeinket, céljainkat. Mi mind azt akarjuk, hogy gyermekeink a szabadság és a bizalom légkörében nevelkedjenek, és válhassanak felnőtté.” – (Orbán Viktor beszéde, 2009. október 23.)

forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top