Egyéb

Rengeteg magyar kerül most bajba: letiltják a kazánt, bojlert!

Egyre többen veszik igénybe az ingyenes kéményseprést, ám a családi házak jelentős részébe még mindig nem jutnak el a szakemberek.


 

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szerint 2023-ban több mint 620 ezer ingatlanban végeztek ellenőrzést, de sok háztulajdonos még mindig nem kéri a szolgáltatást.

Pedig a kéményseprés nemcsak ingyenes, hanem az életmentéshez is hozzájárulhat: a veszélyes hibák esetén a szakemberek azonnal leállíttatják a fűtőberendezéseket, megelőzve a kéménytüzeket és a szén-monoxid-mérgezéseket.


Szén-monoxid veszély: a számok nem hazudnak

2023-ban 1132 alkalommal riasztották a tűzoltókat szén-monoxid miatt, és bár ez a szám alacsonyabb a 2022-es adatokhoz képest, a mérgezést szenvedők száma sajnos emelkedett. 261 ember került kórházba szén-monoxid-mérgezés miatt, és 15 ember életét vesztette.

Az esetek 85%-ában volt szén-monoxid-érzékelő az ingatlanokban, ami rávilágít arra, hogy ezek a készülékek sok életet menthettek meg.

Fokozott kéménytűz-veszély: mi okozza?


A szilárd tüzelőberendezések esetén a kémény falán lerakódó korom- és kátrányréteg idővel meggyulladhat, ami tűzveszélyes helyzetet teremt. A nem megfelelő fűtőanyagok – például kezelt fa vagy nedves tüzelő – használata fokozza ezt a kockázatot.

A katasztrófavédelem szerint évente akár 1000 kéménytűz is előfordulhat, amelyek gyakran a ház tetőszerkezetére is átterjednek. A kéménytűz jele a pattogó zaj és az égéstermék visszaáramlása – ilyenkor azonnal hívni kell a 112-es segélyhívót.

Az ingyenes kéményseprés igénylése

A családi házak esetében a kéményseprést külön kell igényelni, de a folyamat egyszerű: az interneten keresztül néhány perc alatt be lehet jelenteni az ellenőrzést. Az OKF adatai szerint 2023-ban jelentősen, 23%-kal nőtt az online időpont-egyeztetési kérelmek száma.


Társasházakban a szakemberek automatikusan elvégzik a kéményellenőrzést, a családi házak esetében viszont a tulajdonos felelőssége az időpont foglalása.

Szén-monoxid-érzékelők: hol és hogyan érdemes elhelyezni őket?

A megfelelő szén-monoxid-érzékelők beszerzése kulcsfontosságú. A készüléket fejmagasságban, a fűtőeszköztől 1-1,5 méteres távolságra érdemes elhelyezni, hogy időben jelezze a veszélyt.

A Katasztrófavédelem évente vizsgálja a piacon lévő érzékelőket, és közzéteszi a biztonságos készülékek listáját, amely augusztusban frissült.


A kémények és a fűtőberendezések rendszeres ellenőrzése, valamint a szén-monoxid-érzékelők használata életmentő lehet a fűtési szezonban. Az ellenőrzés ingyenes, és a háztulajdonosoknak csupán néhány percet kell rászánniuk, hogy elkerüljék a tragédiákat.

forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top