A kormány új gazdaságpolitikai intézkedése 2025-ben megduplázná a gyermekek után járó családi adókedvezményt, két lépésben. Orbán Viktor ezzel a demográfiai hanyatlás megállítását és a gazdasági növekedés támogatását célozza, amely a fogyasztás növelésével járhat.
Az intézkedés révén több százezer család számára emelkedhet a havi jövedelem, akár több tízezer forinttal. A kérdéses elem azonban az, hogy az állam honnan teremti elő ennek a forrását, és a háztartások ezt hogyan hasznosítják majd – fogyasztásra, megtakarításra vagy adósságcsökkentésre fordítják.
Gazdasági és Demográfiai Hatások
A családi adókedvezmény mértéke már egy ideje stagnál a magas infláció mellett, így az adókedvezmény növelése részben ennek a reálértékének javítását is célozza.
A lépés különösen fontos lehet a kedvezőtlen demográfiai trendekkel szemben, miután a legutóbbi KSH-adatok is történelmi mélypontot jeleztek a születésszámban.
Ezenkívül a gazdasági növekedés is lassabb a vártnál; a GDP-növekedésre vonatkozó prognózist is lefelé módosították 2%-ra, így az intézkedés egy gazdaságélénkítő eszközként is szolgálhat.
Miért van szükség az intézkedésre?
A családi adókedvezmény szintje évek óta változatlan, és az elmúlt évek inflációs hatásai miatt ez a támogatás egyre kisebb segítséget nyújtott a családoknak. Ezzel a kormány visszaállítaná az adókedvezmény reálértékét.
Ráadásul a 2026-os választások közeledtével a kormány a költségvetési hiány kezelésére és a családi adókedvezmény növelésére egyaránt mozgásteret szeretne teremteni.
Mekkora terhet jelent a költségvetésnek?
A jelenlegi tervek szerint a 2025-ös költségvetés 240 milliárd forinttal járna rosszabbul a duplázás miatt, ami komoly kihívást jelenthet a 3,7%-os hiánycél mellett.
Az intézkedés fedezetét érintő részletek várhatóan a 2025-ös “béke” költségvetés ősszel történő benyújtásakor derülnek ki.