Magyar Péter: A közszolgáltatások összeomlása elkerülhető lett volna, ha nem harácsolják el az uniós forrásokat
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke a közszolgáltatások hanyatlását azzal hozta összefüggésbe, hogy a kormány közeli oligarchák állami forrásokból gazdagodtak meg, miközben a közszolgáltatások, mint az egészségügy és az oktatás, drámai mértékben leépültek. Magyar Péter Facebook-bejegyzésében élesen bírálta a kormány politikáját, amely szerinte az ország jelentős eladósodásához vezetett, miközben az uniós források és hitelek jelentős része nem a köz érdekét szolgálta.
„Ezermilliárdok magánzsebekben – közszolgáltatások csődben”
Magyar Péter szerint, ha az uniós források és az állami hitelek valóban a közszolgáltatások fejlesztésére és a gazdaság élénkítésére mentek volna, akkor egy erősebb, jobban működő Magyarországot látnánk. „Ha Mészáros és Tiborcz nem harácsolt volna össze ezermilliárdokat, akkor nem lenne szükség több száz vidéki posta bezárására, nem szűnnének meg vasúti szárnyvonalak, és nem építenék le a vidéki szülészeteket” – fogalmazott Magyar. Szerinte az Orbán-kormány, amely 14 éve vette át a hatalmat, az akkori 19 ezer milliárd forintos államadósságot 55 ezer milliárd forint fölé növelte. Eközben az ország több tízezer milliárd forint uniós támogatást is kapott.
Magyar Péter hangsúlyozta, hogy a magyar kórházak állapota kritikussá vált, nemcsak a hiányzó felszerelések és a növekvő várólisták, hanem a súlyos szakemberhiány miatt is. „Nem hiányozna 40 ezer ápoló, nem nőnének a várólisták, és nem késne minden második InterCity” – írta, hozzátéve, hogy a helyzet romlásáért szerinte a kormány prioritásai a felelősek.
Infrastrukturális és társadalmi beruházások helyett oligarchaérdekek
Magyar Péter megjegyezte, hogy amennyiben a közpénzek a magyar emberek életminőségének javítására és az ország gazdaságának fejlődésére lettek volna fordítva, számos fontos projekt megvalósulhatott volna. „Mindenhol megépülhettek volna a szükséges mobilgátak, és kész lenne a mezőgazdaságot ellátó víztározó- és csatornarendszer is” – írta.
Társadalmi egyenlőtlenségek és kivándorlás
A Tisza Párt elnöke szerint az elmúlt évek gazdaságpolitikája azt eredményezte, hogy a közalkalmazottak, köztük az ápolók, tanárok és rendvédelmi dolgozók megalázó bérekért dolgoznak, és számos magyar gyermek nem jut megfelelő oktatáshoz. Magyar szerint, ha a forrásokat a magyar gazdaság fejlesztésére fordították volna, kevesebb magyar kényszerült volna külföldre, és magasabb lenne a születésszám.
A jövő eladósítása és a gazdasági szuverenitás
Magyar Péter szerint a kormány folyamatosan Magyarország szuverenitásáról beszél, ám valójában olyan gazdasági függőségekbe sodorta az országot, amelyek hosszú távon veszélyeztetik annak önállóságát.
„Pont, mint a Kádár-rendszerben, amikor szintén elzálogosították a jövőnket, csak akkor legalább a gázszerelő valóban gázszerelő volt, nem egy ezermilliárdos stróman”
– zárta gondolatait Magyar, élesen bírálva a jelenlegi állapotokat.
A Tisza Párt elnökének kritikái rávilágítanak arra, hogy a közszolgáltatások hanyatlása és a gazdasági nehézségek jelentős részben a közpénzek elosztásának és felhasználásának kérdéseihez vezethetők vissza. Magyar Péter véleménye szerint egy más értékrenden alapuló politikával lehetne esély a jelenlegi problémák kezelésére és egy stabilabb Magyarország kialakítására.