Egyéb

Hidegbetörés – Jégkorszaki hideg jön Magyarországra, itt a pontos dátum

A globális felmelegedés komoly veszélyeket hordoz, köztük a Golf-áramlat leállását, amely nyugat-európai régiónk éghajlatának egyik alappillére.


 

A közelmúltban közzétett tanulmányok szerint már 2025-től fennáll a veszélye annak, hogy ez az óceáni áramlat teljesen leáll, ami végzetes következményekkel járhat az időjárásra és az életmódunkra. A kutatók 75 százalékos esélyt adnak arra, hogy a Golf-áramlat leállása 2025 és 2039 között bekövetkezhet.


A hideg beköszönhet: mínusz 20-25 fokos hideghullámok fenyegethetnek

A Golf-áramlat hozza a viszonylag enyhe időjárást Nyugat-Európába télen, és ha leáll, a szokatlanul kemény telek valószínűleg hamar elérik Magyarországot is.

Ha a tudósok előrejelzései beigazolódnak, akár mínusz 20-25 fokos hideghullámok is előfordulhatnak, hosszabb időszakokra fagyponthoz közel tartva a hőmérsékletet. Hazánkban régóta nem látott hidegrekordok dőlhetnek meg, és akár félméteres hótakaró boríthatja a vidéket.

Új helyzetet teremthet a fűtés és az élelmiszer-ellátás terén

A fűtési rendszerekre is új kihívások várhatnak. A hagyományos, szigetelés nélküli épületek hidegben tartása jelentős kiadásokkal járhat, különösen a jelenlegi energiaárak mellett. – írja a Blikk.

A régi olajkályhák újra előtérbe kerülhetnek, az épületek szigetelését pedig gyors ütemben érdemes lehet fejleszteni, hogy csökkentsük a rezsiköltségeket és minimalizáljuk a hőveszteséget.


Az élelmiszer-ellátás szintén komoly veszélybe kerülhet a Golf-áramlat leállása esetén. Ürge-Vorsatz Diána klímakutató figyelmeztet, hogy a szélsőséges időjárás hatással lesz az európai mezőgazdaságra és a termelés stabilitására.

Az éghajlatváltozás már most is érezteti hatását az infláción keresztül; például idén a hazai kukoricatermés háromnegyede tönkrement, ami közvetlenül növelte az élelmiszerárakat. Egy szélsőséges időjárási helyzet újabb áremelkedésekhez vezethet, amit minden magyar háztartás megérezhet.

Áradások és megváltozó természet

Az éghajlatváltozás következményei a természetre és az élővilágra is kiterjednek. A Balaton például teljesen befagyhat a hidegebb telek alatt, ami veszélyeztetheti a tóban élő halakat és a biodiverzitást.

A hótakaró a gazdálkodók számára ugyan előnyöket hozhat, hiszen védi a növényeket a hidegtől, és az olvadásból származó víz csökkentheti a nyári aszály súlyosságát, ám a gyors olvadás tavaszi áradásokhoz vezethet.

Társadalmi következmények: növekvő migráció és gazdasági kihívások


A klímaváltozás hatásai Európában növelhetik a migrációs nyomást is, ahogyan az élelmiszerbiztonság egyre nehezebben tartható fenn. Az élelmiszerellátás nehézségei társadalmi feszültségeket okozhatnak, és felerősíthetik a klímaváltozásból fakadó problémákat.

Ahogy Pártai Lucia meteorológus is rámutat, a jelenlegi körülmények nagyon hasonlítanak az évezredekkel ezelőtt tapasztalt változásokhoz, amikor a gyors melegedés megváltoztatta a tengervíz sótartalmát és leállította a Golf-áramlatot, ami az egész éghajlat drámai átalakulásához vezetett.


Ha ez most ismét bekövetkezik, a következményekre időben fel kell készülnünk – az energiahatékonyság növelésétől kezdve az élelmiszerbiztonság megerősítéséig.

forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top